165. výročí narození Antonína Němce, dlouholetého předsedy sociální demokracie

Před 165 lety, 17. února 1858, se v Brně narodil Antonín Němec, dlouholetý předseda sociálně demokratické strany. Jeho památku jsme si připomněli na pražských Olšanských hřbitovech, kde ústřední tajemník ČSSD Martin Kabát položil s ředitelem MDA Patrikem Eichlerem na Němcův hrob květiny. Život Antonína Němce nám na místě přiblížil historik Martin Jelínek.

„Nyní vstoupil na kolbiště dějin světových nový činitel: třídně uvědomělý proletariát socialistický, aby počal diktovat dějiny nového lidství, jež uplatňuje zásady socialistické: chléb, svobodu, vzájemnost a vzdělání všem, jakožto nevyhnutelný podklad rovnosti, volnosti a bratrství!“ – Antonín Němec, Socialistická internacionála, 1923  

Antonín Němec byl novinář a typograf-sazeč, což byly profese mezi prvními generacemi sociálních demokratů časté. Narodil se v Brně, pro sociální demokracii pracoval i ve Vídni i v Praze. V letech 1905 až 1924 byl s drobnou přestávkou předsedou sociálně demokratické strany; byl poslanec říšské rady do roku 1918 a poslanec československého parlamentu po roce 1918. Psal o pracovní době, kolektivních smlouvách a vymezoval se z pozic sociální demokracie k „moskevskému komunismu“.

Blogy