Ministr Petříček jednal s německým protějškem Maasem

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček jednal v pondělí 30. září 2019 s ministrem zahraničí Spolkové republiky Německo Heiko Maasem. Hlavními tématy jednání byla bilaterální spolupráce a aktuální evropská témata. Ministři zároveň podepsali společné prohlášení a pracovní program Strategickém dialogu na období 2019-2021.

Strategický dialog je stěžejní součástí bilaterálních vztahů České republiky s Německem. Jeho cílem je upevňování vzájemné důvěry, spolupráce ve vybraných oblastech, jakož i mezivládní výměna informací a koordinace. „Prostřednictvím Strategického dialogu se otevírá možnost pro větší kreativitu ve spolupráci českých a německých expertů, Češi i Němci mají zájem být aktivní jak ve vzájemných vztazích, tak v rámci evropské integrace,"uvedl ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček.

Česká a německá ministerstva dnes v rámci Strategického dialogu úzce spolupracují v celkem 11 pracovních skupinách. Řada pracovních skupin zapojuje do svých aktivit i zástupce občanské společnosti.

Pracovní program na období 2019–2021 obsahuje celou řadu projektů a aktivit, jež česko-německou spolupráci dále rozvíjí s důrazem na oblasti, jako jsou věda a výzkum, školství, doprava, ochrana klimatu, bezpečnost, zdravotnictví, zemědělství, kultura a další. „Pro obyvatele sousedících regionů je klíčová naše přeshraniční spolupráce. Často jsou pro ně hranice jen na papíře. Sám jsem se o tom přesvědčil, když jsem navštívil velké společné cvičení hasičů, záchranářů a policistů v Sasku,“ poznamenal ministr Petříček. Mezi nadcházející společné projekty patří například konference k výuce češtiny v Německu, podpora spolupráce mezi V4 a Německem vůči východní Evropě a politice k Východnímu partnerství. Česko a Německo chtějí také intenzivněji spolupracovat v oblasti drogové prevence a léčby a v boji proti přeshraniční drogové kriminalitě či v oblasti koordinace energetické politiky.

Vedle bilaterálních vztahů se dnešní jednání věnovalo také evropské politice. Ministři diskutovali o Východním partnerství, spolupráci zemí Visegrádské skupiny, brexitu či nové Evropské komisi. Opomenuto nezůstalo ani 30. výročí pádu železné opony a sametové revoluce. Významného jubilea se týkaly i dary. Německý ministr zahraničí Heiko Maas si z Prahy odváží originální spojení Růžového tanku a „trabantové revoluce“ – růžový trabant. Ministr Petříček obdržel originální kousek Berlínské zdi.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy