J. Hamáček: Zákaz olova je obrovské riziko. Vyjádřil se i k České poště a poplatkům ČT

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček označil návrh Evropské komise na plošný zákaz olova naprosto nesmyslný, za problém pro policii a za obrovské riziko pro bezpečnost ČR. Dementoval také rušení poboček České pošty v malých obcích a uvedl, že by si dokázal představit zrušení koncesionářských poplatků pro seniory a další skupiny obyvatel za předpokladu, že bude vědět, co to bude přestavovat pro ČT a její nezávislost.

obrázek

„Ten návrh plošně zakázat olovo je naprosto nesmyslný. Dokonce ani nebyl v tom původním záměru. Tam se to týkalo nějakých chráněných oblastí a používání takovéto munice v omezených lokalitách, ale plošný zákaz olova je pro policii ČR de facto neřešitelný problém, protože neexistuje náhrada střeliva, které by olovo nepoužívalo, a současně byla zachována ta funkčnost,“ reagoval Jan Hamáček na záměr Evropské unie plošně zakázat užívání olova, mimo jiné ve střelivu.

Obrovské riziko pro bezpečnost ČR
Podle něj sice existují náhražky, ale jde o nové věci, které například ničí hlavně zbraně podstatně více než olověné střely. „Z našeho pohledu je to obrovské riziko pro bezpečnost ČR a já jenom věřím, že převládne zdravý rozum a že ten plošný zákaz neprojde,“ dodal.
Na dotaz, jak proti záměru EU může ČR bojovat, uvedl, že se jedná primárně o gesci ministerstva životního prostředí. „Věřím, že pan ministr Brabec v rámci vyjednávání uplatní i ten bezpečnostní argument. Nicméně já to pokládám za tak závažné, že na následujícím jednání rady ministrů vnitra se budu ptát svých kolegů z dalších států EU, zda to vnímají stejně jako my, a zda bychom nemohli koordinovaně jako ministři vnitra proti tomu vystoupit.“
Podle Jana Hamáčka je v tomto tématu české politické spektrum jednotné a jedná se dle něj o otázku selského rozumu. „Mně to přijde absurdní a věřím, že to zastavíme dříve, než bude pozdě,“ dodal.

Rušení poboček České pošty v malých obcích dementoval
Na otázku potenciálního rušení poboček České pošty v malých obcích reagoval, že se sešel s panem Luklem, předsedou Svazu měst a obcí a ujistil jej, že k rušení poboček pošt v malých obcích nedojde. Doplnil, že na dozorčí radě České pošty prošel plán restrukturalizace.
„Českou poštu dostane z těch aktuálních problémů. Máme ambici dostat do tří let poštu do zisku,“ reagoval Hamáček a dodal: „Nevidím důvod, proč nějakým způsobem rušit pobočky. Pobočky jsou na těch malých obcích de facto to poslední, co tam zbylo. Je to kontakt občanů nejen mezi sebou, ale také se státní správou.“ Mluvil také o stěžejních změnách, které mají poštu postihnout. 

U koncesionářských poplatků se nevyhýbá diskuzi
Co se týká členů ČSSD Antonína Staňka a Jaroslava Foldyny, kteří se měli připojit k iniciativě, která chce, aby Český rozhlas a Česká televize přišla o část koncesionářských poplatků, uvedl, že o jejich záměru nevěděl a jedná se o jejich osobní iniciativu. „Evidentně si páteční jednání předsednictva k srdci moc nevzali,“ dodal s odkazem na zmíněné dva poslance.
„Je potřeba primárně zachovat ten veřejnoprávní charakter ČT a ten je dán tím, že je nezávislá, protože je financována z poplatků koncesionářů,“ uvedl k problematice koncesionářských poplatků Hamáček. „Já si dokáži představit, že bychom takovouto úlevu pro seniory a další skupiny podpořili, ale za předpokladu, že budeme jasně vědět, co to bude představovat pro ČT a její nezávislost.“

 zdroj: FTV Prima, prima.iprima.cz  

https://prima.iprima.cz/zpravodajstvi/rozhovor-zakaz-olova-je-pro-policii-problem-a-obrovske-riziko-pro-bezpecnost-cr-uvedl

Blogy