J. Birke v OVM: Za celých pět let z ministerstva dopravy nevypadla ani jedna novela

Poslanec ČSSD Jan Birke byl v neděli hostem pořadu Otázky Václava Moravce, kde spolu s politiky dalších parlamentních stran debatoval o pomalé výstavbě českých dálnic. V pořadu mimo jiné uvedl, že ministerstvo dopravy je v legislativní činnosti téměř nečinné. „Za celých pět let z ministerstva nevypadla ani jedna novela,“ řekl.

D1 je jedno z témat, které se nedá hájit. Je to ohrožení lidí, zdraví řidičů. Ministr tam je pět let. Očekávám, že přijde a řekne: ´Já jsem to celé popletl, udělal jsem chybu. Teď po vás, zákonodárci, chci: pomozte mi v této věci,´" uvedl také ve vysílání České televize Birke.

Jan Birke okomentoval i kauzu, kdy došlo k vyvlastnění pozemku pod plánovanou dálnicí D3 mezi Ševětínem a Borkem. Ředitelství silnic a dálnic pozemek dlouhý 50 metrů vyvlastnilo, ale nezaplatilo za něj kvůli chybě 64 tisíc korun. Výsledkem zřejmě bude to, že se zřejmě bude muset budovat drahý obchvat pozemku. Ředitelství silnic a dálnic sice propustilo úředníka, který tuto chybu údajně způsobil. „Že to hodím na nějakého úředníka, je naprostý šlendrián," prohlásil poslanec a starosta Náchoda Jan Birke.

obrázek

Blogy