Jana Maláčová v Partii: Česká republika by měla syrským sirotkům pomoci

O pomoci syrským sirotkům, státním rozpočtu na rok 2019, důchodové reformě nebo kratší pracovní době hovořila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová v nedělní Partii na Primě.

V debatě s Olgou Richterovou (Piráti) a Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) o pomoci státu 50 syrským sirotkům uvedla, že pomáhat se musí. „Na druhou stranu souhlasím s tím, že nejvíce efektivní je pomoc na místě. Pokud se politická reprezentace shodne na tom, že někomu pomůžeme, tak je to na diskusi, ale nesmíme říkat, že pomáhat nebudeme," uvedla ministryně práce a sociálních věcí. „Pokud se takové děti najdou, a myslím si, že shoda tu je, že by se jim pomoci mělo, tak si myslím, že bychom pomoci měli," dodala k tomuto tématu Maláčová.

Jana Maláčová v debatě o reformě penzí hájila průběžný důchodový systém. „Náš důchodový systém je velmi levný, to znamená velmi efektivní. My dáváme na starobní důchody něco přes 7 procent HDP, průměr EU je něco přes 10 procent," řekla Maláčová s tím, že Polsko vydává na důchody kolem 12 procent svého HDP. „Jde vidět, že to poměrně dobře funguje a prostor pro navyšování tam je. Musíme zahájit diskusi, jakým dalším zdrojem důchodový systém ještě stabilizovat," prohlásila. Správnou cestou podle ministryně není povinné spoření v soukromých penzijních fondech. „Ne všichni občané mohou spořit na důchod. Musíme si uvědomit, že v České republice máme velmi nízké mzdy, že náklady na život razantně stoupají, nejhorší jsou nájmy a hypotéky," zhodnotila současnou situaci Jana Maláčová, podle níž by měl stát podporovat dobrovolné spoření coby doplňkovou formu.

Záznam pořadu je možné přehrát níže.

obrázek

Blogy