L. Zaorálek v OVM: Dochází k přehodnocování historie na ruské straně

Předseda sněmovního zahraničního výboru Lubomír Zaorálek v pořadu Otázky Václava Moravce zkritizoval cestu předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka do Ruska, kde se setkal s osobami ze sankčního seznamu. Ve vysílání České televize poslanec ČSSD zároveň varoval, že Rusko přepisuje historii, když 50 let staré události popisuje jako nutný zásah proti kontrarevoluci.

Není možné, aby předseda sněmovny jako jeden z nejvyšších ústavních činitelů země fungoval jako přívěšek výboru," zkritizoval Zaorálek cestu Vondráčka do Ruska. Poslanec ČSSD dodal, že jako předseda zahraničního výboru dolní komory nebyl o cestě Vondráčka informován. 

Když už se předseda dolní komory do Ruska vydal, měl se podle Zaorálka soustředit na téma invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 do Československa. „Akademické kruhy v Rusku píší texty, ve kterých se říká, že to bylo nutné, protože už od února 1948 působila v Československu americká diverze takovým způsobem, že bylo nutné zasáhnout vojensky. Dochází k přehodnocování historie na ruské straně," prohlásil bývalý ministr zahraničních věcí. 

Záznam pořadu je možné přehrát níže (čas od 18:13). obrázek

Blogy