R. Sklenák v ČT: Stát se nemůže chovat tak, že lidem, kteří celý život pracovali, dá nějakou almužnu

Hostem pořadu Máte slovo byl ve čtvrtek 21. února poslanec a člen sněmovního sociálního výboru Roman Sklenák. V přímém přenosu České televize společně s dalšími hosty diskutoval o podobě českého důchodového systému nebo výši starobních penzí.

Poslanec Sklenák poukázal na skutečnost, že Česká republika vydává na důchody menší procento z HDP než některé evropské země. „U nás je to něco mezi sedmi, osmi procenty HDP. Průměr v Evropě je přes deset a jsou státy, které dávají dvanáct, třináct i více. Až budeme vydávat takovýto objem, tak můžeme posílit zásluhovost," prohlásil poslanec sociální demokracie s tím, že stát nemůže vyplácet almužnu lidem, kteří celý život pracovali.

Podle Romana Sklenáka jsou možnosti lidí spořit si na důchod výrazně omezeny. „Minulý týden byla zveřejněna čísla, že 28 procent domácností v tomto státě nemá naspořenou rezervu ani 10 tisíc korun. Prostě žijí od výplaty k výplatě. Když se jim stane, že jim doma bouchne kotel nebo jsou delší dobu nemocní, tak mají problémy," uvedl.

Záznam celého pořadu je možné přehrát níže.

obrázek

Blogy