T. Petříček v ČT: Přesun ambasády v Izraeli musí probíhat v souladu s mezinárodním právem

Otázka národní bezpečnosti v souvislosti s aktuálními zprávami českých zpravodajských služeb byla jedním z témat, o kterém hovořil ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček v pořadu České televize Interview ČT24.

Vysoký počet ruských diplomatů i nediplomatických zaměstnanců ruské ambasády je podle Petříčka téma, které je potřeba řešit krok za krokem. „My v tuto chvíli jako první krok vedeme debatu o tom, že bychom chtěli snížit počet aut, která jsou zde registrovaná s diplomatickou značkou," řekl ministr zahraničních věcí s tím, že zvyklostí je jedno registrované auto na diplomata.

Tomáš Petříček také uvedl, že Česká republika by v případě přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma měla postupovat v souladu s mezinárodním právem. „Vycházím z toho, že jsem vázán i tím, co ústavní činitelé řekli a k čemu se zavázali na setkání v září, a to je například, že přesun ambasády musí probíhat v souvislosti s dodržováním mezinárodního práva, rezolucí Rady bezpečnosti OSN," prohlásil Petříček.

Záznam pořadu je možné přehrát níže.

obrázek

Blogy