T. Petříček v OVM: Tvrdý brexit by znamenal pouze chaos

V druhé části Otázek Václava Moravce se řešila otázka zahraniční politiky, a co přinese brexit České republice. Pozvání přijali ministra zahraničních věcí Tomáš Petříček a senátor, předseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a bývalý diplomat Pavel Fischer.

K brexitu ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček uvedl: „Já vítám to, že se dnes podařilo dosáhnout dohody jak na výstupové smlouvě, tak také na politické deklaraci, která je důležitá i pro další jednání o budoucích vztazích mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím. Nás po 29. březnu bude čekat dvouleté přechodné období, které může být i prodlouženo v případě potřeby. A v rámci těchto dvou let bude důležité, aby se Evropská unie s Velkou Británií domluvila na budoucí podobě vztahů, na tom, jak Velká Británie bude mít přístup k vnitřnímu trhu, nicméně základní princip je, že nečlenská země by neměl mít stejné výhody jako členská země."

„Pro Českou republiku tato smlouva je výhodná, protože minimálně ty dvě klíčové oblasti, které jsme od počátku chtěli, aby byly ošetřeny, a to je budoucí práva českých občanů žijících ve Velké Británii, tak finanční narovnání, tak tyto dvě oblasti jsou touto smlouvou ošetřeny. My jsme spokojeni v tom, jak tato smlouva právě v těchto klíčových oblastech je nastavená," uvedl dále ministr Petříček.

Záznam pořadu je možné přehrát níže. 

obrázek

Blogy