T. Petříček v OVM: Tvrdý brexit je samozřejmě něco, co nikdo nechce

Ministr zahraničí Tomáš Petříček řekl v neděli 20. ledna 2019 v Otázkách Václava Moravce, že by se odchod Velké Británie z EU mohl posunout o několik týdnů. Dalšími hosty byli předseda zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer a člen zahraničního výboru Poslanecké sněmovně Mikuláš Peksa.

„Já věřím, že zítra premiérka Mayová představí, jak by se mohlo dále postupovat a ten míč je skutečně nyní na straně Velké Británie. Pro Evropskou unii je pozitivní, že EU 27 se podařilo vyjednávat společně celá řada otázek, kde se konsensus hledal složitě. Projevila se velká ochota EU 27 jednat a najít cestu, jak Velká Británie může po dohodě odejít z EU tak, aby to minimálně poznamenalo jak naše občany žijící ve Velké Británii, tak vzájemný obchod," uvedl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

„V tuto chvíli nemůžeme vyloučit žádnou variantu. Tvrdý brexit samozřejmě je něco, co nikdo nechce, bude to mít negativní dopad na obě strany a myslím, že všichni i v té veřejné debatě vnímáme, že dohoda je to nejlepší, čeho bychom se měli snažit dosáhnout. V případě, těch zákonů, které Jan Hamáček předkládá do sněmovny a do Senátu, tak se jedná o řešení těch nejaktuálnějších problémů, které by v případě tvrdého brexitu nastaly. Celou řadu vzájemných vztahů, budeme nicméně muset nastavovat jako EU 27 s Velkou Británií. Takže v tuto chvíli to není pouze o České republice, ale ta připravenost musí být i na straně Evropské unie," dodal ministr.

Záznam pořadu je možné přehrát níže.

obrázek

Blogy