TV NOVA/tn.cz - Hamáček varuje: Vánoce veselé nebudou a čeká nás těžký listopad

Středečním hostem pořadu Napřímo byl ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), který má koronavirus. Tématem bylo zpřísnění opatření v boji proti koronaviru, prodloužení nouzového stavu a sociální distanc o Vánocích. Hamáček odpovídal i na vaše dotazy!

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ve středu oznámil, že má koronavirus. „Je tam lehké nachlazení, bolest hlavy a tlak za očima. Teplotu zatím nemám a uvidím, co přinesou další dny,“ popsal Hamáček průběh nemoci. Nakazil se pravděpodobně od ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD).

Podle Hamáčka už není prostor pro větší zpřísnění. Ale pokud by se ukázalo, že ani současná opatření nestačí, musel by stát přistoupit k ještě razantějším krokům. „Drakonická opatření by byla například zastavení průmyslu a nechat běžet jen potravinářství, ale věřím, že k tomu nedojde,“ okomentoval ministr.

„Listopad nebude příjemný, ale doufám, že to zvládneme,“ řekl Hamáček. Prodloužení nouzového stavu vidí jako nevyhnutelné řešení. Minimálně dalších 30 dní nouzového stavu budou podle něj lidé muset přetrpět. Podle Hamáčka by muselo klesnout reporodukční číslo nákazy koronavirem pod 0,8, aby vláda mohla vůbec uvažovat o zrušení nouzového stavu.

Je možné, že se opatření dotknou i Vánoc, podobně jako Velikonoc na jaře. „Není to jen o rouškách, ta klíčová část je sociální distanc. To znamená trávit Vánoce doma a nenavštěvovat známé,“ dodal Hamáček k oslavám vánočních svátků.

Lidé se od čtvrtka budou moci pohybovat venku pouze ve dvou, výjimku mají členové jedné domácnosti nebo spolupracovníci. „My skutečně musíme ochránit životy našich občanů. Ten problém, proč to děláme, je kapacita lůžek,“ uvedl premiér Babiš (ANO).

Odkaz na video ZDE

zdroj: tn.cz, 21. 10. 2020

Blogy