Michal Šmarda: Vláda nedůvěry

5. října 2023

Pamatujete na slogany koaličních stran? „Máme politickou vizi, spojíme rozdělenou zemi! Vrátíme zemi budoucnost, pusťte nás na ně!“ Krátce po volbách se ukázalo, že marketingová hesla a vedení státu jsou rozdílné disciplíny. Trvalo dva roky, než pětikoalice předložila návrh stabilizace rozpočtu. A byl natolik špatný, že k němu musela připravit téměř 300 stran oprav.

michal-smarda_7.jpg

Pokles deficitu v příštím roce o 97 miliard a v tom následujícím o 150 miliard korun, jak předpokládá ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), je optimistický odhad. Podívejme se na hlavní problémy detailně.

Sliby o škrtech dotací pro miliardáře stále zůstávají jen na papíře. Dotační byznys nesnižuje nerovnosti, jen křiví tržní prostředí ve prospěch velkých firem. Dosavadní kroky vlády zasáhly ty nejslabší a nejzranitelnější – zaměstnance, drobné živnostníky, seniory a samoživitelky. A další škrty čekají. Kabinet ale sotva ušetří pár desítek miliard korun ročně.

Pohádce ODS, kterak na dani z mimořádného zisku v roce 2023 vybere 100 miliard korun, nemohli věřit ani jejich vlastní ekonomové. Banky i energetické firmy měly čas své mimořádné zisky převést, investovat a daňově optimalizovat.

Vláda proto hledá, koho ještě obrat. Osekání rozpočtů zdravotnictví, investice do dopravní infrastruktury a regionů budou brzdit domácí ekonomiku. Ta se přitom ještě ani nevzpamatovala z několikaleté krize.

Sociální demokracie v reakci na diletantský přístup koaličních stran sestavila návrh úsporných opatření. Ta se nedotknou těch, kteří krizi nezavinili, ale zaplatili za ni již příliš. Úpravou zdanění lze do rozpočtu získat 180 až 200 miliard korun ročně. A to aniž by se sahalo do kapes pracujících, drobných živnostníků, seniorů nebo samoživitelek.

Naše návrhy nejsou novinkou. Velkou část z nich dokonce před volbami podporovaly strany současné koalice. Například progresivní korporátní daň pro firmy se stamilionovými a miliardovými zisky nebo zavedení progresivní bankovní daně. Ve světě se také běžně užívá daň z kapitálových výnosů. Obvykle je mezi 20 a 30 procenty. Další miliardy přinese zavedení digitální daně a zvýšení úhrad za vydobyté nerosty.

Zastáváme solidární přístup. Proto odmítáme plošné zvýšení daně z nemovitostí, ale chceme zavést daň až od určité výše, například nad 100 milionů korun.

Chceme také zastavit dotování velkých firem se stamilionovými až miliardovými zisky. Nevratné dotace by měly dostávat pouze veřejné instituce a neziskový sektor, zvláště zdravotnictví a sociální služby.

Vláda zaspala při jednání s Unií. Po dlouhých dvou letech aktualizovala Národní plán obnovy, kde je pro Česko k dispozici téměř 180 miliard korun v dotacích a dalších asi 315 miliard v úvěrech.

Zvládne kabinet při trestuhodném zpoždění takový objem vyčerpat?

Vláda Petra Fialy (ODS) přicházela s nadějí, se slibem transparentní a férové politiky. Jenže nic nezklame člověka tolik jako nesplněná očekávání.

autor: Michal Šmarda, předseda Sociální demokracie
zdroj: deník Právo, 5. 10. 2023

Blogy