Češi mají rekordní zájem o volby na zastupitelských úřadech

8. října 2021

Od čtvrtka 7. října až do soboty 9. října mohou čeští občané volit na našich zastupitelských úřadech v zahraničí, a to téměř po celém světě. Volby do Poslanecké sněmovny začínají kvůli časovému posunu ve čtvrtek na americkém kontinentu. Jako první měli možnost volit Češi na zastupitelských úřadech v Brazílii a Argentině, a to od čtvrtečních 19 hodin SELČ, o hodinu později se začalo volit na Kubě a na východním pobřeží Spojených států a Kanady.

Všechny hlasy v zahraničí musejí být odevzdány nejpozději do sobotních 14 hodin, kdy se uzavírají také místnosti pro voliče v ČR. Češi žijící v zahraničí budou tentokrát ve sněmovních volbách vybírat kandidáty z Ústeckého kraje, který losem určila Státní volební komise.

První volby konané v zahraničí proběhly v roce 2002, kdy se dostavilo na zastupitelské úřady celkem 2 tisíce voličů. Od té doby se počty českých krajanů, kteří mají zájem volit, stále zvyšují. Během posledních prezidentských voleb v roce 2018 volilo již téměř 16 tisíc Čechů.

Ve zvláštních seznamech voličů, které vedou jednotlivé zastupitelské úřady, je zapsáno více než 12 tisíc voličů. Další mohou volit na tzv. voličské průkazy, o které bylo nutné zažádat s předstihem. Takto zažádalo celkově 2 418 českých občanů, což je přibližně o polovinu více než při posledních volbách před třemi lety.

Nejvíce zapsaných voličů je tradičně na velvyslanectví v Londýně (1 137 voličů), a dále v Bruselu (864 voličů), v Sydney (578 voličů), v Bratislavě (556 voličů), v Paříži (506 voličů), či v New Yorku (414 voličů). Nejvzdálenějším místem, kde Češi mohou odevzdat své hlasy ve sněmovních volbách, je australské Sydney.

Hlasy odevzdané v zahraničí se tradičně sčítají v Černínském paláci ve spolupráci s Českým statistickým úřadem. První výsledky ze zahraničí obdrží komisaři v sídle MZV ve stejnou chvíli, kdy se uzavřou volební místnosti v ČR, tedy v sobotu po druhé hodině odpoledne.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy