Česko znovu pomáhá v boji proti koronaviru. Lotyšsku pošle plicní ventilátory i dýchací masky

5. listopadu 2021

Vláda 5. listopadu 2021 schválila návrh Ministerstva vnitra a daruje Lotyšsku desítky plicních ventilátorů s příslušenstvím, o které Lotyšsko požádalo v souvislosti s výskytem koronaviru na svém území.

Žádost Lotyšska o poskytnutí neinvazivních plicních ventilátorů a pacientských monitorů s příslušenstvím projednal Ústřední krizový štáb a na základě posouzení aktuální situace doporučil dar poskytnout. Poskytnutí desítek ventilátorů a monitorů nijak neovlivní zajištění zdravotní péče u nás.

„Pokud můžeme, vždy pomůžeme. Už jsme pomohli Francii, Ukrajině, Indii, Peru nebo Moldavsku, takže s darem Lotyšsku jsme neváhali ani minutu,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Dar z pohotovostních zásob Správy státních hmotných rezerv v hodnotě 8,6 mil. Kč dovezou do Lotyšska příslušníci Hasičského záchranného sboru. Půjde o:

  • 30 kusů pacientských monitorů Q5-TS/II,

  • 2 kusy centrálních monitorů – (pouze software CD),

  • 90 kusů přístrojů pro neinvazivní plicní ventilaci Lumis 150,

  • 10 kusů dýchacích masek k ventilátoru Lumis150 vel. S,

  • 18 kusů dýchacích masek k ventilátoru Lumis150 vel. M,

  • 8 kusů dýchacích masek k ventilátoru Lumis150 vel. L,

  • 450 kusů částicových filtrů k ventilátoru Lumis150.

Česko svým partnerům pomáhá prakticky od počátku první vlny koronaviru. Už v březnu 2020 pomohlo Španělsku, Itálii nebo Slovinsku, následovala pomoc Řecku (víc informací zde) a San Marinu (víc informací zde), Severní Makedonii, Francii (víc informací zde) či Arménii (víc informací zde). Ochranné prostředky zamířily také na Ukrajinu, do Kosova, Běloruska a Černé Hory (víc informací zde).

V letošním roce šlo např. o statisíce roušek pro Peru a Moldavsko (víc informací zde), tlakové lahve na medicinální kyslík pro Indii (víc informací zde) či roušky a testy opět pro Ukrajinu (víc informací zde).

zdroj: Ministerstvo vnitra

Blogy