ČSSD zvolila online nové vedení, předsedou je opět Jan Hamáček

10. dubna 2021

Jan Hamáček obhájil křeslo předsedy ČSSD, stejně jako Roman Onderka post prvního místopředsedy a Jana Maláčová funkci místopředsedkyně. Dalšími místopředsedy delegáti zvolili Jiřího Běhounka, Danu Váhalovou, Josefa Říhu a Jana Tvrdého. Sjezd proběhl kompletně online a poprvé v historii si sociální demokracie zvolila vedení elektronicky.

Jan Hamáček obhájil svůj post hned v prvním kole se ziskem 140 z 270 delegátů v souboji s dvěma protikandidáty. Ministr zahraničí a dosavadní místopředseda strany Tomáš Petříček obdržel 95 hlasů a poslankyně Kateřina Valachová 23 hlasů. Ani jeden z nich už nekandidoval na místopředsedu.

„Já nás na podzim do té Sněmovny dovedu. My jsme levice,“ prohlásil Jan Hamáček ve svém kandidátském projevu a vyzval stranu, aby se semkla a napnula všechny síly do volební kampaně. Podle jeho slov by měla bojovat o hlasy voličů ANO a nevoličů.

Statutárním místopředsedou ČSSD se v 2. kole volby znovu stal Roman Onderka. Získal podporu 137 z 261 hlasujících delegátů. „Je to pro mne obrovská čest obhájit post a obrovský závazek. Chci být statutárním místopředsedou pro všechny, ne jen pro ty, co mi dali hlas,” uvedl po znovuzvolení.

Jana Maláčová získala podporu 157, Jiří Běhounek 156, Dana Váhalová 178, Josef Říha 162 hlasů a Jan Tvrdý 128 delegátů.

42. volební sjezd ČSSD konaný 9. 4. a 10. 4. proběhl unikátní způsobem, vůbec poprvé za 143 let historie strany se 279 delegátů z jednotlivých krajů sešlo online. V pátek delegáti volili vedení, sobotu si vyhradili pro debatu o volebním programu.

tiskové oddělení ČSSD

Blogy