Férová práce odhalila stovky prohřešků zaměstnavatelů. Nejvíce se jich týkalo odměňování pracovníků

8. září 2021

Tři čtvrtiny kontrolovaných zaměstnavatelů se prohřešilo vůči předpisům, zejména tím, že neférově odměňovali zaměstnance, nutili je k neplaceným přesčasům, nebo neplatili příplatky za práci o víkendech nebo po nocích. Značné problémy byly i u agenturního zaměstnávání. Inspektoři odhalili zastřené zprostředkování u 129 osob a 75 lidí pracovalo nelegálně. Ukazují to průběžné výsledky akce Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) s názvem Férová práce.

V rámci akce Férová práce bylo celkem zkontrolováno 167 zaměstnavatelů ze všech krajů České republiky, zapojilo se do ní 299 inspektorů. Kromě hlavních zaměstnavatelů probíhaly kontroly i u subdodavatelů a agentur práce. „Výsledky jsou, bohužel, velmi vážné! Zaměřujeme se na zaměstnavatele, na které přišly na inspektorát práce podněty s podezřením na porušování zákona. Chceme říct, že zákoník práce nepřestal platit, chceme ohlídat férové podmínky pro odměňování, dodržování pracovní doby, placení za práce přesčas nebo v noci a zamezit nelegálnímu zaměstnávání,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Ta doplnila, že je aktuálně 123 dokončených kontrol, přičemž v 30 případech jde o hlavní zaměstnavatele a v 93 případech šlo o subdodavatele nebo agentury práce. Zjištěné nedostatky byly u 95 kontrol, což je 77 procent případů. U hlavních zaměstnavatelů se prohřešilo 29 z 30 kontrolovaných.

Inspekce probíhaly v průmyslových a ve stavebních firmách, u zemědělských výrobců, ve skladech i v logistických centrech. Inspektoři SÚIP odhalili celkem 277 porušení pracovněprávních předpisů. „Téměř třetina případů, přesně jich je 85, se týkala neférového odměňování zaměstnanců. To je alarmující! V dalších 73 případech nebyla dodržována pracovní doba a v 66 případech inspektoři našli nedostatky v oblasti agenturního zaměstnávání. Zastřené zaměstnávání odhalili u 129 osob a dalších 75 jich pracovalo nelegálně,“ shrnuje hlavní nálezy inspekce ministryně Jana Maláčová. Připomněla, že inspektoři odhalili i velký počet porušení bezpečnosti práce, celkem jich bylo 276.

V současné době se inspektoři vypořádávají s námitkami zaměstnavatelů a běží příslušné lhůty. Ve 24 případech již nic nebrání zahájení správního řízení a těmto firmám hrozí pokuta dva miliony korun. U 13 firem však bylo zahájeno správní řízení pro nesoučinnost při kontrole, kde může pokuta dosáhnout až 500 tisíc korun. Například u zastřeného zaměstnávání a v případech nelegální práce pak mohou pokuty dosáhnout až 10 milionů korun, při nevyplácení příplatků za noční práci službu, za práci přesčas, o víkendu může inspekce udělit dvoumilionovou pokutu.

zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí 

Blogy