J. Kulhánek: Česko pomáhá Tunisku se zvládnutím pandemie COVID-19

3. srpna 2021

Česká republika poskytla pomoc Tunisku, které čelí zhoršení pandemie COVID-19. Česká vláda v té souvislosti rozhodla o vyčlenění zdravotnického materiálu ze svých zásob a Tunisko zároveň na návrh ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka zařadila mezi prioritní cílové země pro darování vakcín.

„Jsem velmi rád, že vláda schválila můj návrh, jak alespoň částečně ulevit Tunisku v této těžké době. Pandemie bohužel v tuto chvíli přesahuje kapacity tuniského zdravotnictví a podepisuje se i na turismu, který je pro tuto zemi klíčový,“ vysvětlil ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek.

Tunisko tak od České republiky získalo 256 000 roušek a přes 50 tisíc respirátorů třídy FFP2 v celkové hodnotě 5,7 milionů korun. Materiál uvolnila ze svých zásob Správa státních hmotných rezerv a přímo v Tunisu ho předal v úterý 3. srpna 2021 velvyslanec Jan Vyčítal.

Společně se zdravotnickým materiálem obdrželo Tunisko také vybavení od firmy MZ Liberec v rámci projektu vázaného peněžního daru pro jednotku intenzivní péče nemocnice Ras Jebel.

„Kromě materiální pomoci jsme na vládě rozhodli také o zařazení Tuniska mezi prioritní cílové země pro darování vakcín prostřednictvím mechanismu COVAX pod hlavičkou Týmu Evropa,“ doplnil šéf české diplomacie Jakub Kulhánek.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy