J. Kulhánek: Rozsáhlé požáry na jihu Evropy: Albánii a Řecku pomůžou čeští záchranáři

7. srpna 2021

Jih Evropy a Turecko sužují rozsáhlé požáry. Nejhorší je situace v Řecku a Albánii. Do Řecka v sobotu ráno vyrazil z Podivína konvoj Hasičské záchranné služby, celkem 15 vozidel a 36 hasičů, kteří budou pomáhat s hašením lesních požáru. O vyslání rozhodl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na doporučení ministra zahraniční Jakuba Kulhánka (ČSSD). Už v pátek dorazila pomoc do Albánie. Česká Republika dokázala operativně reagovat v řádu hodin a vyslat do zahraničí potřebnou pomoc.

Jih Evropy bojuje s rozsáhlými lesními požáry. V Řecku platí nejvyšší stupeň varování pro oblasti Attiky, Peloponésu, Thesálie a ostrovů Euboia a Kréta.

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek přijel v sobotu ráno do Podivína, odkud vyráželi hasiči z celého Česka a kde se před jejich cestou do Řecka shromažďovala technika. „Chtěl jsem hlavně našim hasičům popřát hodně štěstí a aby se ve zdraví vrátili. Česká republika je na ně náležitě pyšná. Jsou skvělou vizitkou, že Česká republika, pokud je to potřeba, umí ve světě pomoci,” uvedl ministr zahraničí v Podivíně, odkud konvoj odjel přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko do Řecka.

„Od našich zastupitelských úřadů v Řecku a Albánii přišly požadavky o pomoc místním ze strany ČR. Ihned jsme s ministrem vnitra hledali cestu, jak tam poslat co nejrychlejší a neúčinnější pomoc. Jeden vrtulník jsme poslali v pátek do Albánie. Přibližně týden by pak měli řeckým záchranářům pomáhat se zvládáním lesních požárů čeští hasiči z celé republiky, kterých se tu dnes shromáždilo 36 a navíc potřebná technika. Věřím, že je to odpovídající signál pro země v nouzi, které potřebují pomoc,“ upřesnil ministr zahraničí Kulhánek.

Všem cestovatelům, kteří míří na dovolenou do Řecka, Albánie nebo Turecka, doporučujeme informovat se o aktuálním vývoji v těchto zemích: https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/index.html

Doporučujeme také všem cestovatelům registraci v systému Drozd (odkaz ZDE), který umožňuje českým úřadům kontaktovat české občany v zahraničí v případě nouze, tedy např. šíření požárů apod.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy