Krizový štáb MZV jednal o zhoršující se situaci v Etiopii

4. listopadu 2021

Ve čtvrtek 4. listopadu 2021 svolal ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) krizový štáb MZV k situaci v Etiopii. V zemi se zhoršuje bezpečnostní situace v souvislosti s eskalací ozbrojeného konfliktu a postupem povstaleckých sil Tigrajské lidově-osvobozenecké fronty směrem k hlavnímu městu Addis Abebě. Podle údajů systému DROZD se v Etiopii nachází také 74 českých občanů včetně zaměstnanců českého zastupitelského úřadu.

„Dnes jsem svolal krizový štáb MZV, protože situace v Etiopii se dramaticky zhoršuje. V zemi se nachází více než 70 českých občanů a naším úkolem je zajistit jejich bezpečnost. Není to tak dávno, kdy jsme museli řešit jinou krizovou situaci v podobě evakuace českých občanů z Afghánistánu. To nás poučilo, že musíme být připraveni na všechny scénáře, včetně těch nejhorších,“ uvedl ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek.

Krizový štáb dnes prozatím rozhodl o zpřísnění cestovního doporučení. Na jeho základě MZV varuje před jakýmikoli cestami do Etiopie. Občanům ČR, kteří již v Etiopii pobývají, se doporučuje zachovávat maximální opatrnost, jakož i zvážit nutnost setrvání v zemi. Kromě zaměstnanců zastupitelského úřadu se v zemi nachází také zástupci českých firem a humanitárních organizací.

Na celém území Etiopie je vyhlášen nouzový stav, který místním úřadům dává rozšířené pravomoci. MZV proto všem českým občanům důrazně doporučuje s nimi spolupracovat a řídit se jejich pokyny. Rovněž se doporučuje registrovat se v systému DROZD (více informací zde) a zároveň informovat o místě a předpokládané délce pobytu v Etiopii Velvyslanectví ČR v Addis Abebě (více informací zde).

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy