Krizový štáb MZV znovu jednal o bezpečnostní situaci v Etiopii

11. listopadu 2021

Ve čtvrtek 11. listopadu 2021 svolal ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) krizový štáb MZV, aby znovu posoudil vývoj situace v Etiopii. Bezpečnostní situace v zemi zůstává nadále špatná, mezinárodní úsilí snažící se přimět strany ozbrojeného konfliktu k mírovým jednáním naráží na neochotu ustoupit. Na celém území Etiopie stále platí nouzový stav. MZV všem českým občanům v zemi důrazně doporučuje spolupracovat a řídit se pokyny místních úřadů, které kvůli nouzovému stavu mají mimořádné pravomoci.

Ministerstvo zahraničí znovu apeluje na české občany v Etiopii, aby zemi co nejrychleji opustili. Společným úsilím krizového štábu MZV a českého velvyslanectví v Etiopii se daří postupně snižovat počet našich občanů v zemi. Po první vlně odletů se zde momentálně nachází – vedle zaměstnanců českého zastupitelského úřadu a jejich rodinných příslušníků – zhruba 45 českých občanů, tři desítky z nich jsou na odjezdu z Etiopie, všichni komerčními linkami. Do konce týdne by tak měl počet českých občanů v zemi klesnout na méně než dvacet osob, a to většinou buď humanitárních pracovníků, nebo osob s dvojím občanstvím, českým i etiopským.

„Co se týče situace v Etiopii, není bohužel v tuto chvíli příliš mnoho důvodů k optimismu. Jistá naděje spočívá v koordinovaném úsilí EU, Africké unie a dalších mezinárodních hráčů dosáhnout vyhlášení oboustranného příměří,“ uvedl ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek. „Český velvyslanec a další personál zastupitelského úřadu zůstávají v metropoli Addis Abeba a zajišťují nutný monitoring situace,“ dodává šéf české diplomacie.

MZV důrazně nedoporučuje jakékoli cesty do Etiopie a těm, kteří již v zemi pobývají, doporučuje co nejdříve odcestovat. Čeští občané v Etiopii registrovaní v systému DROZD rovněž obdrží opakovanou výzvu.

Situací v Etiopii se budou zabývat ministři zahraničí EU na pondělním jednání FAC v Bruselu.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy