Kulhánek se v Tallinnu zúčastnil zasedání šéfů diplomacií zemí B9, hlavním tématem byla bezpečnost

27. října 2021

Ve středu 27. října 2021 zavítal ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) do estonského Tallinnu, kde proběhlo zasedání šéfů diplomacií zemí Bukurešťského formátu (B9). Hlavním tématem jednání byly především trendy v evropské bezpečnosti, zejména pak konkrétní hrozby a výzvy. Ministři diskutovali také o přípravě Strategické koncepce NATO. Česká republika se chce do přípravy této koncepce aktivně zapojit.

V rámci jednání ministři projednali trendy v evropské bezpečnosti, diskutovali také o procesu NATO2030. „Podrobně jsme se věnovali přípravě alianční Strategické koncepce. Ta by měl být hlavně ambiciózní, ale zároveň udržitelná do budoucna. Zaměřit se proto musí na veškeré bezpečnostní hrozby. Tedy na ty aktuální, ale i budoucí,“ uvedl ministr Kulhánek.

Česká republika chce být v této souvislosti co nejaktivnější. „Plánujeme se do přípravy nové Strategické koncepce aktivně zapojit třeba spolupořádáním jednoho ze čtyř aliančních přípravných seminářů,“ dodal šéf české diplomacie. Praha má hostit poslední seminář na jaře příštího roku k tématu „geopolitické soutěžení a výzvy mezinárodnímu právnímu řádu“. Organizovat jej bude Česká republika spolu s Kanadou, Estonskem, Francií a Dánskem.

Hlavním cílem Bukurešťského formátu je koordinace pozic a zájmů členských států ve vztahu k důležitým rozhodnutím NATO. Sdružuje devět států – konkrétně Bulharsko, Maďarsko, Českou republiku, Slovensko, Litvu, Lotyško, Estonsko, Rumunsko a Polsko. „Země této skupiny jsou členy EU i NATO. Musíme proto nadále podporovat vazby v rámci obou těchto organizací, ale nesmíme tříštit síly nebo dublovat naše schopnosti. Obě organizace se mají doplňovat a hledat možnosti spolupráce. A nadále musí platit, že hlavní garance naší a evropské bezpečnosti, je dobře fungující NATO,” dodal ministr Kulhánek.

zdroj: Ministerstvo zahrabičních věcí

Blogy