Ministerstvo vnitra: Podpora českých firem

29. dubna 2020

Ministerstvo vnitra (MV) podporuje domácí výrobce v maximální míře, kterou umožňuje zákon. MV proto napřímo uzavřelo smlouvy se šesti českými firmami na dodávku ochranných prostředků za 76 mil. Kč. O další dodávky pro MV se domácí výrobci mohou ucházet také v nově vyhlášené veřejné zakázce v hodnotě 1,4 mld. Kč.

Ministerstvo vnitra uzavřelo s českými firmami osm zakázek na dodávky ochranných prostředků celkem za 76 mil. Kč. V průběhu čtyř týdnů domácí výrobci MV dodají mj. 1 mil. roušek z nanovláken nebo 397 tis. ochranných obleků. Kromě toho MV od výrobců odebere návleky na obuv, ochranné pláště nebo respirátory FFP3. „Podporu českých firem řešíme na Ústředním krizovém štábu od počátku, například jsme už oslovili Gumárny Zubří nebo Sigmu Lutín. Nákupem od šesti domácích výrobců v zapojování našich firem pokračujeme,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Jedná se o osm smluv s firmami 1. severočeská chráněná, s. r. o., GRD servis, s. r. o. (Authentica), nanoSPACE, s. r. o., ZDRAVTEX, s. r. o., OKULA Nýrsko, s. r. o., a SPUR, a. s. Firmy MV vybralo ze seznamu výrobců, který zpracovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Podmínkou bylo, aby firmy byly schopné dodávat okamžitě. Podrobnosti v příloze.

Další šance pro domácí výrobce
Ministerstvo vnitra dnes také zadalo veřejnou zakázku na sedm rámcových dohod na nákup ochranných prostředků za 1,4 mld. Kč bez DPH. Cílem je zajistit zásoby resortu vnitra na dobu po nouzovém stavu. Jde o více než 26 mil. roušek, respirátorů nebo rukavic pro resort Ministerstva vnitra, včetně policie nebo hasičů. Ochranné prostředky by firmy měly dodávat postupně až do konce letošního roku. „Jde o další příležitost pro české firmy přihlásit se, nastartovat své podnikání a dodávat ochranné pomůcky vnitru. Zákon nám neumožňuje nikoho upřednostňovat, ale budeme rádi, když se přihlásí co nejvíce domácích výrobců,“ vysvětlil Jan Hamáček s tím, že MV má povinnost být připraveno na dobu po nouzovém stavu.

Zakázku Ministerstvo vnitra vypsalo dle zákona o veřejných zakázkách. Nejde o centrální zakázku, ale o sedm rámcových dohod, které Ministerstvo vnitra uzavře se třemi nejlepšími dodavateli v rámci každé komodity v těchto částech:-

  1. respirátory FFP3 6 300 ks,
  2.  respirátory FFP2 6 100 000 ks,
  3. ochranné brýle 180 000 ks,
  4.  jednorázové ochranné obleky 1 400 000 ks,
  5. jednorázové rukavice 7 110 000 ks, návleky na obuv 370 000 ks, jednorázové ochranné štíty 370 000 ks,
  6. roušky 10 800 000 ks,
  7. ochranné štíty 49 000 ks.

Centrální nákupy

Ministerstvo vnitra také navrhuje zachovat centrální nákupy ochranných pomůcek pro stát tak, aby byl zajištěn dostatek ochranných pomůcek po skončení nouzového stavu. Ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu se proto dohodl s ředitelem Správy státních hmotných rezerv, že by centrálním nákupčím měly být právě státní rezervy. Správa státních hmotných rezerv by měla od všech ústředních orgánů státní správy obdržet seznam požadavků na tzv. pohotovostní zásoby, na jejichž základě by pak mohla zakázku vypsat. „Podle mého názoru je to nejlepší způsob, jak po skončení nouzového stavu zajistit dostatečné zásoby pro případné zhoršení epidemiologické situace,“ dodal ministr vnitra.
Materiál na vládu připraví Ministerstvo průmyslu a obchodu a vláda následně rozhodne o dalším postupu.

zdroj: Ministerstvo vnitra 

Blogy