Ministr Kulhánek během své první zahraniční cesty navštívil Slovensko

28. dubna 2021

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) navštívil ve středu 28. dubna 2021 Slovensko. Šlo o první zahraniční cestu nového ministra po jeho nástupu do čela české diplomacie, během které jednal s předsedou slovenské vlády Eduardem Hegerem i se svým protějškem Ivanem Korčokem. Mezi hlavními tématy byla bilaterální agenda, plán obnovy evropské ekonomiky, spolupráce v rámci středoevropských formátů a současný stav česko-ruských vztahů.

Ministr Kulhánek v duchu dlouholeté tradice přijal pozvání ke své první zahraniční cestě ve funkci právě na Slovensko. „Zdůrazňovat, že vztahy mezi našimi zeměmi jsou nadstandardní, není potřeba. Projevuje se to na naší každodenní spolupráci, a to nejen na politické či úřední úrovni, ale především v běžných mezilidských kontaktech. Slovensko bylo také první zemí, které jako projev solidarity s Českem v kauze Vrbětice vyhostila trojici ruských diplomatů,“ uvedl šéf české diplomacie po setkání s ministrem zahraničí Slovenska Ivanem Korčokem.

Během jednání ministr Kulhánek také zdůraznil dopady pandemie na vzájemný obchod mezi Českem a Slovenskem a slovenské partnery informoval o plánech na využití finančních prostředků z EU na podporu a modernizaci české ekonomiky. Důležitým tématem bylo také postupné otevírání možnosti cestovat. „Rádi bychom udělali maximum, abychom se co nejdříve mohli opět běžně vzájemně navštěvovat. Zvlášť občané našich zemí v tomto ohledu zažívají dosud bezprecedentní situaci,“ řekl ministr Kulhánek. Součástí diskuze o cestování byl také závazek EU dohodnout se na evropském řešení v podobě digitálního covidpasu, který by umožnil svobodnější a také bezpečný pohyb v rámci Evropy. Obě země jeho vznik podporují.
Šéf české diplomacie své partnery v Bratislavě ujistil o svém přesvědčení, že se evropským státům vzájemně vyplatí pokračovat v dosavadní úzké koordinaci v rámci regionálních formátů, především tedy v rámci Visegrádské skupiny a také Slavkovské spolupráce. „Naším společným zájmem je udržet pragmatickou, racionální, neformální a flexibilní podobu spolupráce, fungující především tam, kde má pro nás přidanou hodnotu,“ uvedl ministr Kulhánek.

Ministr Kulhánek v neposlední řadě poděkoval za slovenskou podporu, které se Česku dostalo v případě reakce na výsledky vyšetřování výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, a to včetně formování společných pozic v rámci EU a NATO.

zdroj: 

Blogy