Ministr Kulhánek jednal s ministry zahraničí skupiny C5 o hospodářské obnově po pandemii

22. října 2021

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) navštívil 22. října 2021 Vídeň, kde jednal s ministry zahraničí zemí skupiny Central 5. Se svými protějšky hovořil zejména o hospodářské obnově po pandemii, možnostech dalšího posílení spolupráce se zeměmi Východního partnerství a situaci v Rusku, Bělorusku a na Ukrajině.

Podpora spolupráce se zeměmi Východního partnerství patří mezi dlouhodobé priority české zahraniční politiky. Šéfové diplomacií skupiny Central 5, do které kromě Česka patří dále Rakousko, Maďarsko, Slovensko a Slovinsko, proto jednali zejména o posílení spolupráce v této oblasti. „Nadcházející summit Východního partnerství musí potvrdit, že se jedná strategickou prioritu Evropské unie a také vyslat silný signál, že Unie zůstává v regionu zapojena,“ uvedl po jednání ministr Kulhánek.

Přítomní ministři dále jednali o situaci v Rusku a Bělorusku, jejichž vztahy s Evropskou unií se zhoršují. Stav lidských práv v těchto zemích je dlouhodobě špatný a ze strany Běloruska čelí členské státy Unie řízené migrační vlně. „Musíme se postavit zneužívání migrace a jednotně reagovat dalším kolem sankcí EU proti představitelům běloruského režimu,“ uvedl na toto téma ministr Kulhánek.

V otázce obnovy po pandemii připomněl šéf české diplomacie nutnost připravenosti na další možné krize v budoucnu a s tím spojenou ochranu fungování vnitřního trhu. „Musíme využít tuto příležitost k dosažení přeměny našich ekonomik na zelenější a více digitalizované, ale musí postupovat sociálně citlivě a nezapomínat na specifika středoevropských ekonomik,“ sdělil.

Blogy