Ministr Kulhánek navštívil Litvu, které ČR pomáhá se zvládáním migračního tlaku na hranicích

7. září 2021

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) navštívil 6. a 7. září 2021 Litvu v doprovodu podnikatelské delegace. Ve Vilniusu jednal s litevským ministrem zahraničí Gabrieliusem Landsbergisem, premiérkou a předsedkyní parlamentu. Šéf české diplomacie se během své návštěvy setkal také s běloruskou opoziční lídryní Sviatlanou Cichanauskou a navštívil české vojáky na základně v Rukle.

Česká republika a Litva si letos připomínají 100. výročí navázání diplomatických vztahů. „Neumím si představit vhodnější dobu pro svou návštěvu než právě nyní, kdy je potřeba nahlas vyjádřit naši podporu Litvě. Situace na litevsko-běloruských hranicích nás skutečně znepokojuje. Migrace je jako forma mezinárodního tlaku naprosto nepřijatelná,“ uvedl ministr Kulhánek. V rámci jednání se svým litevským protějškem Gabrieliusem Landsbergisem podepsal memorandum o finanční podpoře na posílení správy hranic. Česká republika díky němu Litvě přispěje půl milionem eur na boj proti nelegální migraci, kterou organizuje Bělorusko. Už v létě do Litvy z ČR směřovala materiální pomoc ve výši více než 3 milionů korun. O ochraně hranic a také spolupráci obou zemí v dalších oblastech mluvil ministr Kulhánek také při jednání s premiérkou Ingridou Šimonyté a předsedkyní parlamentu Viktorijí Čmilyté – Nielsen.

V rámci návštěvy Litvy zahájil ministr Kulhánek podnikatelské fórum. „V Litvě mají české firmy dobré jméno a příležitosti ve zdravotnictví, potravinářství a strojírenství. Proto jsem ve spolupráci s Hospodářskou komorou na cestu přizval početnou podnikatelskou delegaci,“ uvedl šéf české diplomacie, který označil vztahy obou zemí za vynikající a prostor pro obchodní spolupráci za velmi perspektivní.

Na závěr návštěvy Litvy položil ministr Jakub Kulhánek věnec k Památníku obětí boje za svobodu a navštívil české vojáky na základě v Rukle. Armáda ČR zde působí v rámci mise alianční předsunuté přítomnosti. „Naše mise se v Litvě podílí na posílení obranyschopnosti nejexponovanější části východního křídla NATO. Poděkoval jsem českým vojákům za jejich nasazení a podporu litevských a aliančních kolegů v oblasti elektronického boje. Naše přítomnost je čistě obranná a velmi si ji oceňují Litevci i naši další spojenci,“ dodal ministr Kulhánek.

V úvodu své cesty jednal šéf české diplomacie také s běloruskou opoziční Sviatlanou Cichanauskou a podpoře běloruské občanské společnosti. Slíbil, že podpoří jednání na úrovni EU o dalším, tzv. pátém sankčním balíčku, který by měl zasáhnout Lukašenkův režim.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy