Ministr Kulhánek navštívil Moldavsko. Jednal se svým protějškem i premiérkou

10. září 2021

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) v pátek 9. září 2021 navštívil Moldavskou republiku. V rámci pracovní návštěvy jednal s premiérkou Natalií Gavrilițou nebo svým protějškem Nicu Popescu. Hlavním cílem cesty bylo krátce po ustavení nové moldavské vlády vyjádřit podporu České republiky proevropskému směřování země. Ministr Kulhánek v Moldavsku zároveň navštívil jeden z projektů rozvojové spolupráce.

Ministr Jakub Kulhánek ocenil počínání nové moldavské vlády, která má proevropské směřování. Nabídnul také součinnost při provádění potřebných reforem. „Moldavsko je pro Českou republiku důležitým partnerem. Jsem rád, že naše vzájemné vztahy jsou dlouhodobě na vysoké úrovni. Považujeme za důležité, aby na východ od EU byly vyspělé a stabilní země, to totiž znamená bezpečí pro ČR a ekonomické příležitosti pro naše firmy,“ uvedl ministr Kulhánek.

V Kišiněvě jednal s ministrem zahraničí Nicu Popescu, premiérkou Natalií Gavrilițou a předsedou parlamentu Igorem Grosu. Moldavští představitelé oceňují českou rozvojovou a humanitární pomoc, Moldavsko patří mezi prioritní země české zahraniční rozvojové spolupráce.

Šéf české diplomacie navštívil v Kišiněvě jedno z deseti center domácí péče, jejichž založení financovala česká vláda a postupně je předává do místní správy, čímž zajišťuje jejich udržitelnost. „Naše pomoc je zaměřena zejména na oblast sociální péče, vodohospodářství nebo na podporu ekologického zemědělství,“ shrnul šéf české diplomacie.

V reakci na pandemii covidu-19 byly v Moldavsku realizovány také další humanitární projekty. „Do dvou nemocnic byly dodány postele pro urgentní příjem, předali jsme také dar 55 tisíc plicních ventilátorů a také ochranné zdravotnické prostředky,“ zmínil ministr Kulhánek. Na všechny rozvojové a humanitární aktivity směřující do Moldavska v roce 2021 je vyčleněno přibližně 100 milionů korun.

Ministr Kulhánek během jednání také zopakoval pozvání pro moldavskou prezidentku Maiu Sandu k oficiální návštěvě Prahy. Návštěva by mohla proběhnout v nejbližším možném termínu.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy