Ministr Kulhánek navštívil Saúdskou Arábii, podpořil české firmy

16. září 2021

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) navštívil v čele podnikatelské delegace 14. až 15. září 2021 Saúdskou Arábii. V Rijádu jednal se státním ministrem pro zahraniční záležitosti Ádilem bin Ahmed Al Džubajrem a také ministrem zahraničích věcí princem Faisalem bin Farhanem. Šéf české diplomacie dále během své návštěvy zahájil česko-saúdské podnikatelské fórum.

Při svém setkání s ministrem zahraničích věcí princem Faisalem bin Farhanem hovořil šéf české diplomacie zejména o možnostech posílení česko-saúdských vztahů, a to jak v oblasti oživení turismu a uznávání vakcinačních certifikátů, tak vzájemnému obchodu a investicím. Právě těm věnoval ministr Kulhánek zvláštní prostor, a to s ohledem na saúdskou iniciativu Vision 2030, zaměřenou na modernizaci a ekonomickou diverzifikaci země. „Tuto iniciativu vnímám jako přelomovou. Shodli jsme se, že české podniky mají Saúdské Arábii rozhodně co nabídnout a zapojení se do projektu Vision 2030 je pro ně tou nejlepší příležitostí. Participace našich firem může Česku přinést mnoho skvělých příležitostí,“ uvedl.

Se státním ministrem pro zahraniční záležitosti Ádilem bin Ahmed Al Džubajrem jednal ministr Kulhánek především o dění v regionu Blízkého východu, boji proti terorismu a post-pandemické obnově. „Saúdská Arábie je významným geopolitickým hráčem v regionu a já oceňuji její stabilizační roli,“ sdělil.

V čele podnikatelské delegace čítající na 20 firem uspořádal ministr Kulhánek v Rijádu ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR, Rijádskou obchodní komorou a také Ekonomickou diplomacií MZV podnikatelské fórum. „Obnovitelné zdroje, potravinářství a zejména obranný průmysl. V těchto všech oblastech vidím veliký potenciál. Náš obrat vzájemného obchodu dosáhl v minulém roce téměř 500 milionů USD, a to i přes pandemii koronaviru. S našimi partnery budeme pracovat na tom, aby naše firmy mohly naplnit svůj potenciál a toto číslo mohlo dál růst. I proto plánujeme v příštím roce, kdy ČR předsedá Radě EU, uspořádat v Praze investiční fórum s představiteli suverénních fondů zemí Zálivu,“ uvedl po jednání šéf české diplomacie.

Během své návštěvy se ministr Kulhánek setkal rovněž se zástupci české krajanské komunity v Rijádu.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy