Ministr Kulhánek oficiálně požádal o omluvu Skotské fotbal. asociace za nemístné útoky na české děti

4. října 2021

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) si v pondělí 4. října 2021 předvolal britského velvyslance v ČR Nicka Archera. Hlavním tématem setkání v Černínském paláci bylo vyjádření činovníka Skotské fotbalové asociace po zápase Sparta Praha – Glasgow Rangers, ve kterém došlo k přirovnání českých dětí ke shnilému ovoci.

„Chápu, že sportovní utkání přináší různé emoce, které se mohou přenést i mimo hřiště. Avšak i to má své hranice a nesmí přerůst do xenofobních urážek mířených na nezletilé děti,“ řekl po jednání ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek v souvislosti s výrokem poradce Skotské fotbalové asociace zodpovědného za rovnoprávnost a diverzitu. Ten na sociálních sítích po vyhroceném fotbalovém zápase mezi týmy Sparta Praha a Glasgow Rangers urážel české děti, které zápas sledovaly přímo na stadionu.

„Požádal jsem proto o omluvu či jednoznačný distanc od osoby, která přirovnání českých dětí ke shnilému ovoci veřejně pronesla. Pana velvyslance jsem si dnes předvolal, aby tlumočil moji žádost Skotské fotbalové asociaci,“ uvedl šéf české diplomacie.

Ministr Kulhánek dnes britského velvyslance ujistil, že České republice velmi záleží na dlouhodobě vynikajících vztazích s Velkou Británií. Vyjádřil však znepokojení nad stále častějšími verbálními, někdy i fyzickými útoky vůči občanům ze střední a východní Evropy, včetně Polska, Slovenska, ale i České republiky. „A do toho přichází silný a nevkusný útok na české děti. Pokud taková prohlášení projdou bez odezvy, bez kritiky a bez odsouzení, pak může nastat moment, kdy se budu obávat o bezpečí českých studentů a občanů na území Velké Británie. Věřím, že představitelé Skotské fotbalové asociace situaci pochopí a přispějí k jejímu zklidnění tím, že požadovanou omluvu vysloví a přestanou vyvolávat nenávistné nálady vůči naší zemi a jejím občanům,“ dodal ministr Kulhánek.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy