Ministr Kulhánek přijal švédskou ministryni zahraničí Linde, oba vystoupili na jednání 29. fóra OBSE

9. září 2021

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) přijal 9. září 2021 švédskou ministryni zahraničí Ann Linde. Tématy jednání byly vzájemné vztahy, obchodní spolupráce a blížící se české předsednictví. Oba ministři poté vystoupili na jednání 29. fóra OBSE, které se koná 9. a 10. září 2021 v Černínském paláci.

Návštěva ministryně Linde probíhá ve chvíli, kdy si obě země připomínají 100. výročí navázání diplomatických vztahů, které jsou v současnosti na skvělé úrovni. Švédsko je 14. nejvýznamnějším vývozním partnerem ČR. V Česku působí 180 švédských firem a podniky se švédskou účastí u nás zajišťují 12 tisíc pracovních míst. „Je vidět, že ekonomická spolupráce našich zemí je velmi intenzivní a jedním z nejviditelnějších příkladů je švédský stíhací letoun JAS-39 GRIPEN ve službách českého letectva,“ uvedl šéf české diplomacie. „V oblasti obranného průmyslu jsou naše vztahy velmi pokročilé. I když bych si přál, aby byly české firmy ve Švédsku stejně tak úspěšné jako švédské firmy na trhu českém,“ doplnil.

Česká diplomacie bude úzce spolupracovat se Švédskem i v rámci tzv. předsednického Tria EU. Ministr Kulhánek seznámil šéfku švédské diplomacie s přípravami českého předsednictví. „Musíme se soustředit na ekonomickou obnovu Evropy po covidu a dosáhnout pokroku v rozšiřování EU o západní Balkán. Bezpečnostní a ekonomické vakuum si nemůžeme dovolit,“ sdělil.

Oba ministři zároveň vystoupili na 29. fóru Ekonomického a environmentálního fóra OBSE, kterému v současnosti předsedá ministryně Linde v současnosti. Ministr Kulhánek připomněl význam akce, která se stejně jako v předchozích letech pořádá v sídle české diplomacie. Zároveň ocenil, že hlavním letošním tématem je otázka ekonomické nerovnosti žen a mužů a zasazení této problematiky do širšího kontextu bezpečnosti, stability a udržitelného rozvoje. Ve svém vystoupení ministr Kulhánek uvedl, že genderová nerovnost v různých podobách v Česku stále přetrvává. „Zároveň ale mohu všechny ujistit, že prosazování rovnosti žen a mužů patří k dlouhodobým prioritám naší vlády,“ dodal.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy