Ministr Kulhánek s podnikateli navštívil Ázerbájdžán. Jednal s prezidentem i šéfem diplomacie

1. října 2021

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) navštívil 29. a 30. září Ázerbájdžán. Doprovodila jej početná delegace zástupců českých firem. V Baku ministr Kulhánek zahájil podnikatelské fórum a zavítal do Altatské volné ekonomické zóny. V rámci pracovních setkání jednal s prezidentem Ilhamem Alijevem a ministrem zahraničí Džejhunem Bajramovem. Sešel se také s ministrem ekonomiky a ministrem energetiky. Při návštěvě šéfa české diplomacie v Baku byla také podepsána dohoda o spolupráci v energetice.

Společným tématem jednání byla především ekonomická spolupráce. „Kavkaz je sice složitý region, ale české firmy tady mají co nabídnout v mnoha různých oborech, ve kterých jsou už úspěšné jinde ve světě. Ať už dopravní infrastruktuře, nanotechnologiích nebo zdravotnictví,“ uvedl ministr Kulhánek. „Důkazem, že české firmy mají o Kavkaz zájem, je i delegace hned sedmnácti zástupců našich společností, které působí v rozličných odvětvích a která mě do Ázerbájdžánu doprovází,“ dodal.

Šéf české diplomacie jednal s nejvyššími představiteli země, mimo jiné s prezidentem Ilhamem Alijevem. „Poděkoval jsem mu za pomoc při českých evakuačních letech z Afghánistánu. Byl to totiž právě Ázerbájdžán, který našemu evakuačnímu letu poskytl potřebné zázemí. Bez této pomoci by mise nebyla úspěšná,“ řekl ministr Kulhánek.

„Rozvoj ekonomických vztahů je prioritou pro obě naše země, dohodli jsme se proto na společném zasedání mezivládní ekonomické komise. Její členové z české i ázerbájdžánské strany budou brzy jmenováni. Jde o velký krok, který nám pomůže posouvat naši ekonomickou spolupráci kupředu,“ dodal. Komise by měla zasedat do konce roku. Zároveň navštívil místo, kde vzniká Altatská zóna volného obchodu, která má za cíl nalákat do Ázerbájdžánu zahraniční investory.

I se svým protějškem Džejhunem Bajramovem ministr Kulhánek jednal mimo jiné o ekonomické kooperaci. Oba šéfové diplomacií přivítali obnovení dialogu na té nejvyšší úrovni po pauze způsobené pandemií. Zároveň se shodli, že budou nadále hledat příležitosti, jak vazby mezi oběma zeměmi posílit, a to především právě s důrazem na rozvoj obchodu. U příležitosti návštěvy šéfa české diplomacie byla podepsána mezi českým MPO a ministerstvem energetiky Ázerbájdžánu resortní dohoda o spolupráci v energetice.

Na návštěvu ministra Kulhánka v Ázerbájdžánu navazuje cesta do Arménie.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy