Ministr Kulhánek se v Budapešti zúčastnil setkání šéfů diplomacií zemí V4 a Egypta

11. října 2021

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) se v pondělí 11. října 2021 zúčastnil setkání šéfů diplomacií zemí Visegrádské skupiny a Egyptské arabské republiky. Jednání se odehrálo v maďarské Budapešti. Hlavními tématy jednání této středoevropské platformy s egyptským ministrem zahraničí byly zejména aktuální otázky související s nelegální migrací, terorismem a současnými vztahy mezi Evropskou unií a Egyptem.

V Budapešti se sešli kromě ministra Kulhánka také jeho egyptský protějšek Sámih Šukrí, ministr zahraničí Maďarska Péter Szijjártó, polský ministr obrany Mariusz Blaszczak, který zastupoval polského ministra zahraničí, a státní tajemník slovenského ministerstva zahraničí Martin Klus. Klíčovým tématem jednání byla především bezpečnost. „Mluvili jsme o současné bezpečnostní situaci v regionu Blízkého východu a politické situaci ve střední a východní Evropě. Bavili jsme se o posilování spolupráce mezi Egyptem a státy střední Evropy,“ shrnul ministr Kulhánek.

Egypt je důležitým hráčem na Blízkém východě, a to nejen v ekonomické rovině. „Oceňujeme stabilizační roli Egypta v tomto regionu a třeba i jeho konstruktivní přístup k izraelsko-palestinským jednáním. Také se například shodujeme, že boj proti terorismu je naší společnou prioritou. Proto jsem velmi rád, že máme tuto příležitost,

kdy si můžeme vyměnit naše postoje k tak zásadním tématům, jakými jsou právě nelegální migrace a boj proti terorismu,“ uvedl k jednání ministr Kulhánek. Ministři hovořili mimo jiné i o problematice související s energetikou.

Maďarsko jako místo pro pondělní jednání ministrů zahraničí V4 a Egypta v Budapešti zvolilo Puskás Arénu. Jde o víceúčelový stadion, který je využíván zejména pro fotbalové zápasy, slouží ale také jako kulturní středisko.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy