Ministr Kulhánek v Arménii podpořil české podnikatele, jednal s prezidentem i premiérem

2. října 2021

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) navštívil 30. září a 1. října v čele podnikatelské delegace Arménii. V Jerevanu zahájil podnikatelské fórum, kterého se zúčastnila více než desítka zástupců českých firem. Ministr Kulhánek se v rámci návštěvy setkal s prezidentem Armenem Sarkisjanem, ministrem zahraničí Araratem Mirzojanem a předsedou vlády Nikolou Pašinjanem. Společným tématem jednání byla především ekonomická spolupráce.

Jedním z hlavních cílů návštěvy byla podpora českých podniků v jejich budoucí expanzi na arménský trh. Ministr Kulhánek v Jerevanu zahájil arménsko-české podnikatelské fórum. „Početná delegace zástupců našich firem je důkazem, že české společnosti mají o arménský trh velký zájem. Fórum bylo skvělou příležitostí, jak si naši podnikatelé mohou najít nové kontakty. V Arménii se zase zlepší povědomí o českých firmách, které už jsou úspěšné všude po světě v mnoha rozličných oborech,“ uvedl ministr Kulhánek.

Kromě podpory podnikatelů šéf české diplomacie v Jerevanu jednal s nejvyššími představiteli země. „S prezidentem Armenem Sarkisjanem jsme se shodli, že česko-arménské vztahy jsou dlouhodobě na velmi dobré úrovni. Měli bychom je budovat i do budoucna, a to nejen v oblasti ekonomické spolupráce,“ shrnul ministr Kulhánek, který se v Jerevanu potkal také s premiérem Nikolou Pašinjanem a vicepremiérem Mherem Grigorjanem.

Při bilaterálním jednání se svým arménským protějškem Araratem Mirzoyanem ministr Kulhánek vyzdvihl, že po pauze způsobené koronavirovou pandemií může znovu dojít k nastartování vzájemného dialogu. „Arménie a Česká republika jsou dlouhodobými partnery. Mluvili jsme mimo jiné o summitu zemí Východního partnerství. Zároveň jsme se shodli, že ekonomická spolupráce je důležitá pro obě naše země. Rád jsem viděl, že máme na čem stavět. Arménská policie totiž třeba hojně do svého vozového parku zařazuje auta vyrobené naší Škodovkou,“ dodal ministr Kulhánek.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy