31. března 2021
Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček navštívil s delegací podnikatelů v úterý 30. března Srbsko. Kromě zahájení česko-srbského business fóra jednal s prezidentem Aleksandarem Vučićem, premiérkou Anou Brnabićovou, předsedou Národního shromáždění Ivicou Dičićem a ministrem zahraničí Nikolou Selakovićem. Hlavními tématy jednání byl rozvoj vzájemného obchodu, podpora regionální spolupráce, směřování Srbska do EU, vývoj pandemie i restart turistiky.
„Spolupráce se západním Balkánem a jeho budoucí integrace do EU je jednou z priorit české zahraniční politiky. Je to cesta ke stabilitě a prosperitě celého regionu. Podmínkou pokračování přístupových jednání je mimo jiné zlepšení vztahů mezi Bělehradem a Prištinou. Z tohoto pohledu oceňuji dosavadní pokrok. Srbsko je na dobré cestě do EU, je třeba, aby v reformách pokračovalo,“ uvedl šéf české diplomacie Tomáš Petříček a dodal, že pro demokracii v Srbsku by bylo lepší, kdyby v Národním shromáždění nechyběly opoziční strany. Srbsko získalo status přistupujícího člena v r. 2012, první přístupové kapitoly byly otevřeny v r. 2015.
„S prezidentem Srbska Aleksandarem Vučićem jsme se bavili i o turismu. Srbsko otevře v létě své hranice, a to i českým cestovatelům. S Řeckem, kam jezdí Srbové v létě často, už má dokonce dohodu o uznávání očkování. Uznávání vakcín zemí mimo EU musíme brzy vyřešit i kvůli tzv. covidovému pasu,“ doplnil šéf české diplomacie.
Jedním z hlavních témat jednání byl také vzájemný obchod. I přes pandemii koronaviru dosáhla obchodní výměna v r. 2020 více než 30 mld. korun a za poslední desetiletí ze ztrojnásobila. „Tento rychlý růst očekáváme i v budoucnu, čeští exportéři se mohou prosadit zejména v strojírenství, energetice, lázeňství, recyklování, zemědělství, ale mohou přispět také k rozvoji městské hromadné dopravy nebo dopravy na železnicích,“ poznamenal Petříček.
Podnikatelskou delegaci do Srbska tvořili zástupci celkem 16 subjektů, např. AŽD Praha, Škoda Transportation, LS Royal Mariánské lázně, Sigma DIZ Lutín, Asociace chemického průmyslu nebo Vodní zdroje Praha. Podnikatelského fóra, které zahájili ministři zahraničí obou zemí, se zúčastnilo na 50 firem.
Jednou z největších českých investičních akcí v Srbsku je vstup společnosti SEBRE do filmových studií Avala, která v tehdejší Jugoslávii vznikla po druhé světové válce. V 90. letech minulého století se zde natáčely mj. např. slavné filmy o Vinnetouovi. Společnost využívá v Bělehradě i know-how barrandovských filmových ateliérů, v areálu vyroste na návrh architekta Stanislava Fialy také tři tisíce bytů pro asi osm tisíc lidí včetně školy, školky nebo zdravotního střediska.
zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí