Na Fóru sociálních služeb se rozdávala ocenění za pomoc seniorům v době covidu

1. října 2021

Součástí letošního Fóra sociálních služeb, jehož pořadatelem je Ministerstvo práce a sociálních věcí, bylo také ocenění osobností a kolektivů za jejich významný přínos ke zvýšení kvality života seniorek a seniorů a k řešení problematiky stárnutí i stáří v České republice. V době covidu šlo o klíčové téma.

„Poslední rok byl velmi náročný pro nás pro všechny, zejména ale pro ty, kteří pracují s našimi staršími spoluobčany. Právě senioři byli covidem nejvíce zranitelní a museli být často izolovaní od svých rodin i přátel. Jak senioři, tak i pečovatelé byli pod velkým psychickým tlakem,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
Ceny Rady vlády pro seniory se udělovaly už posedmé. V pražském hotelu Diplomat je získaly osobnosti a kolektivy ve čtyřech kategoriích.

Osobnost-profesionál: NELI ZAWOROVÁ

Neli Zaworová založila v roce 2017 Geronto-psycho-sociální poradnu na Praze 15. Poradna slouží především seniorům, klientům domovů se zvláštním režimem, klientům sociálně ošetřovatelských jednotek, sociálně znevýhodněným osobám a jejich blízkým. V době pandemie COVID-19 aktivně spolupracovala s Českým červeným křížem a koordinovala dobrovolníky v MČ Praha 15, dovážela stravu, léky, a to nejen klientům v rámci Pečovatelské služby. Každý den,
i o víkendech, byla na lince pomoci k dispozici seniorům a osobám blízkým z Prahy 15 a okolních městských částí. Také zprostředkovávala videohovory klientů s jejich rodinami. V době kritické situace vykonávala Neli Zaworová také práci pečovatelky a vedla dobrovolníky na lůžkovém oddělení.

Osobnost-neprofesionál: MILENA HESOVÁ

Místopředsedkyně Rady seniorů ČR a předsedkyně Krajské rady seniorů Olomouckého kraje Milena Hesová v době pandemie s kolegyněmi šila a distribuovala tisíce roušek. Seniory z Olomouckého kraje také pravidelně informovala zábavnou formou o všem důležitém, co se v době pandemické krize odehrálo. Paní Hesová je i autorkou několika úspěšných projektů jako je Babička roku nebo krajských sportovních her seniorů, které již tradičně obohacují kulturní a společenský život seniorů nejen v Olomouckém kraji.

Zajímavý projekt: LÉTAJÍCÍ TÝMY DOMOVA DŮCHODCŮ TMAVÝ DŮL

Ze zajímavých kolektivů a projektů byl oceněn kolektiv pracovníků Domov důchodců Tmavý důl v Královehradeckém kraji, jehož ředitelem je Antonín Stanislav. V době vrcholící pandemie inicioval vytvoření tzv. létajících týmů, které byly složené z dvou až tří pracovníků. Vyráželi do různých zařízení v Královéhradeckém kraji zasažených epidemií COVID-19 a pomáhali eliminovat bezprostřední riziko nedostatečného zajištění péče o seniory, kteří jsou zcela závislí na pomoci. Celkem 11 pracovníků dojíždělo do 6 personálně oslabených zařízení na území Královéhradeckého kraje. Často pracovali 7 dní v týdnu v dvanáctihodinových směnách, přičemž každý den ujeli i více jak 100 km.

Zvláštní cena předsedkyně Rady vlády: NADACE KRÁSA POMOCI

Čtvrtou kategorii tvoří Zvláštní cena předsedkyně Rady vlády, tedy ministryně práce a sociálních věcí, která vybírá osobnost či kolektiv dle vlastního uvážení. Letos ocenila ministryně Jana Maláčová nadaci Krása pomoci. Krása pomoci vznikla v roce 2008 a od té doby podpořila seniory už částkou téměř 50 milionů korun. Její vizí je důstojné a plnohodnotné stárnutí pro naše prarodiče v prostředí, kde je jim nejlépe. „Cením si toho, že Nadace Krása pomoci usiluje o to, aby společnost vnímala seniory s respektem a aby se stáří stalo plnohodnotnou součástí života. Nadace uskutečňuje vlastní projekty a finančně podporuje i proseniorské organizace po celé republice,“ uvedla ministryně Jana Maláčová. Ocenila také skutečnost, že Krása pomoci otevírá aktuální seniorská témata a podílí se tak na jejich řešení, přičemž se nově také věnuje problematice proměny pracovního trhu v souvislosti se stárnutím populace.

zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Blogy