Navýšení přesčasů pro lékaře je hazardem

12. září 2023

Nedostatek pracovníků ve zdravotnictví se vláda rozhodla vyřešit tím, že zvýší možnost přesčasové práce o dalších až 12 hodin týdně. Lékaři se pochopitelně nové úpravě zákoníku práce brání a Sociální demokracie za nimi stojí.

doktor-lekar-zdravotnik-zdravotnictvi.jpg

Pozměňovací návrh zákoníku práce, který již jednou prošel Sněmovnou a nedávno ho vrátil Senát, umožňuje, aby lékaři mohli legálně pracovat 832 hodin přesčasů, u záchranářů až o tisíc hodin ročně. Dosud to byla polovina, tj. 416 hodin. Více než čtyři tisíce nemocničních lékařů dalo jasně najevo, že pokud vstoupí v platnost zdvojnásobení počtu přesčasů, tak je od prosince přestanou sloužit.

„Sociální demokracie podporuje požadavky nemocničních lékařů na dodržování podmínek přesčasové práce. S takovouto změnou zákoníku práce nemůže žádný rozumný člověk souhlasit,“ uvedl předseda Sociální demokracie Michal Šmarda. „Unavený lékař po 24hodinové službě musí mít nárok na dostatečný odpočinek. Přál bych komukoliv z vlády, aby si zkusil odpracovat jako lékař tolik hodin, jako je to běžné zejména v menších nemocnicích. Právě tam je totiž nedostatek personálu největší,“ říká Jan Mečl, primář oddělení liberecké nemocnice a expert Sociální demokracie na zdravotnictví. Jan Mečl přitom neuznává vládní argument, že jsou přesčasy dobrovolné. „Je to naprosto odtržené od reality,“ kroutí hlavou.

Navýšením přesčasových hodin se pokouší vláda řešit nedostatek zdravotníků. „Jde ale jen o odsouvání problému. S takovou bude hrozit kolaps zdravotní péče,“ varuje Michal Šmarda. Podle zástupců lékařských odborových organizací v příštích pěti letech dosáhne důchodového věku skoro 15 tisíc sester. Chybí zdravotníci, pečovatelé, kuchaři, THP pracovníci i další profese. „Musí je nahradit noví lidé, a ti bez patřičné motivace nepřijdou. Ubírání benefitů a zvyšování přesčasů takovou motivací rozhodně není,“ konstatuje předseda Sociální demokracie. „Hrozí jinak velké problémy především u malých okresních nemocnic. Dopad na pacienty bude zásadní a vůbec ho nelze bagatelizovat,“ doplňuje ho Jan Mečl. 

„Problémy českého zdravotnictví, kterými jsou aktuálně především nedostatek zdravotníků, neúměrné přesčasy lékařů i nedostupnost léků, sociální demokracie umí zvládnout. Omezování dostupnosti zdravotní péče a její další privatizace jsou pro nás naprosto nepřijatelné. Zdraví je to nejcennější, co máme,“ uzavírá předseda SOCDEM Michal Šmarda.

zdroj: tiskové oddělení SOCDEM

 

tz-socdem-prescasy-lekaru-120923.pdf

Blogy