Pečující roku zná své vítěze

8. září 2021

Ocenění Pečující roku pro ty, kteří se starají o své blízké, i letos převzali pečující v třech kategoriích. Slavnostní vyhlášení soutěže a předání ocenění proběhlo v rámci Fóra rodinné politiky.

„Neformální péče o seniory, rodinné blízké s postižením či dlouhodobě nemocné je v České republice stále okrajovým tématem. Jedná se přitom o velmi náročnou a vyčerpávající práci, a to nejen finančně, ale také především psychicky. Tito pečující mají ztíženou pozici na pracovním trhu, často musí odejít ze zaměstnání a následně se dostávají do sociální izolace. V době koronavirové krize navíc čelili, a možná ještě budou čelit, závažným zdravotním rizikům. Prostřednictvím tohoto ocenění je chceme v jejich úsilí podpořit a poukázat na to, že neformální péče je oblastí sociální péče, před kterou rozhodně nelze zavírat oči,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Ocenění se vyhlašovalo ve třech kategoriích, v nichž zvítězili:

• péče o seniora staršího 65 let:
Jan Procházka (Hluk na Uherskohradišťsku)

• péče o člověka s postižením/dlouhodobě nemocného mladšího 18 let:
Alena Konečná (Machov)

• péče o člověka s postižením/dlouhodobě nemocného staršího 18 let:
Eva Poštová (Prachatice)

Do soutěže mohl být nominován kdokoliv z široké veřejnosti z celé České republiky. Zaslané příběhy nominovaných účastníků byly posuzovány komisí složenou nejen z pracovníků MPSV, ale také z odborníků na neformální péči v ČR, např. zástupcem projektu Neformální pečující či zástupcem občanské veřejnosti v oblasti neformální péče. Více informací o soutěži je možné získat také na webu www.pecujiciroku.cz.

zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Blogy