Prezident Zeman jmenoval ministrem zahraničí Jakuba Kulhánka

21. dubna 2021

Novým ministrem zahraničních věcí se 21. dubna 2021 stal Jakub Kulhánek. Na Pražském hradě ho jmenoval prezident republiky Miloš Zeman. Nahradil tak vicepremiéra Jana Hamáčka, který byl pověřen řízením resortu po odvolání Tomáše Petříčka.

Jakub Kulhánek působil dosud jako náměstek člena vlády na Ministerstvu vnitra ČR. Nového ministra uvedl do úřadu premiér Andrej Babiš. „Pan ministr je jmenován do funkce ve velice těžké době. Bude hned řešit věci národního zájmu. Těším se na další spolupráci v rámci komunikace s našimi partnery, čeká nás také příprava českého předsednictví v Radě EU,“ řekl předseda vlády.

Prioritami nového ministra zahraničí bude pokračující prozápadní směřování české diplomacie, spolupráce na úrovni EU a NATO, ekonomická diplomacie i rozvojová spolupráce. Intenzivně se bude také věnovat aktuální situaci v česko-ruských vztazích.

„Pro českou diplomacii teď není vůbec snadná doba. Přistupuji k funkci ministra zahraničí s velkou pokorou a zodpovědností. Vím, že se mohu opřít o zkušené diplomaty, mnohé z nich osobně znám. Chci zachovat kontinuitu naší zahraniční politiky a to, aby česká diplomacie mluvila jedním hlasem. Věnovat se chci také problematice související s covidem a cestováním,“ zmínil Kulhánek na tiskové konferenci poté, co byl uveden do úřadu.

Záznam tiskové konference ZDE.

Ministr bude na sociálních sítích komunikovat prostřednictvím twitterového účtu @JakubKulhanek.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy