Prohlášení Sociálně demokratických seniorů (SDS) ČSSD ke snížení valorizace důchodů

24. března 2023

Sociálně demokratičtí senioři ČSSD důrazně protestují proti násilnému a neústavnímu snížení valorizace a životní úrovně důchodců a pevně věří, že Ústavní soud ČR toto sociálně necitlivé rozhodnutí zruší.

seniori-hlad-chudoba-stari.jpg

Vláda Petra Fialy za podpory prezidenta Petra Pavla prosadila snížení valorizace důchodů z 1770 korun na 760 korun, což znamená reálné snížení životní úrovně důchodců v době velkého nárůstu cen bydlení a živobytí.

Vláda ODS, TOP09, Pirátů, KDU ČSL a STAN prosadila snížení způsobem, který považujeme za neústavní a minimálně velmi neslušný a oprávněně vyvolal protesty veřejnosti.

Vláda o problému s valorizací, který nastane v důsledku vysoké inflace, věděla s dostatečným předstihem. Ale kvůli podzimním komunálním volbám, volbám do Parlamentu a letošním prezidentským volbám zvolila násilný postup protlačení zákona pomocí stavu legislativní nouze, který lze aplikovat pouze za zákonem stanovených podmínek. Vláda mohla schválit změnu valorizace včas a v řádném legislativním procesu.

Vláda ODS, TOP09, Pirátů, KDU ČSL a STAN tímto postupem podvedla občany naší země. Vláda snížením reálných příjmů důchodců je žene do náruče exekutorů, protože nebudou mít na zaplacení nezbytných výdajů spojených s bydlením a živobytím. „Už dnes má 80 % důchodců problém výdaje na základní životní potřeby, zejména potraviny a energie uhradit,“ říká předseda Sociálně demokratických seniorů Jan Prokeš.

Jak ukazují poslední informace o mimořádných příjmech vlády do státního rozpočtu z DPH za energie, pohonné hmoty i potraviny, včetně příjmů státu z dividend ČEZ, je ve státním rozpočtu peněz dost! Senioři, ale na rozdíl od dálnic apod., nejsou prioritou této asociální pravicové vlády!

Vláda koalice SPOLU (ODS, TOP09 a KDU-ČSL) a PIRSTAN (Piráti a STAN) při svém nástupu slíbila změnu politické kultury, více dialogu a naslouchání. Škoda, že jim toto předsevzetí dlouho nevydrželo a velmi rychle se vrátila k politice válcování.

V Praze dne 23. března 2023             

Sociálně demokratičtí senioři ČSSD

Blogy