Senát má šanci se postavit za důchodce

23. srpna 2023

Návrh pravicových změn pro výpočet a nastavení automatické valorizace důchodů bude projednávat tento týden Senát. V případě, že úpravy schválí, uvrhne během deseti let čtvrtinu penzistů do příjmové chudoby. Současná parlamentní opozice destrukci důchodového systému ani v nejmenším nedokázala zabránit.

duchodce-senior-stari-muz.jpg

Vládou představená „reforma důchodového systému“ tvrdě dopadne na důchodce. „Senát by měl vzít v úvahu asociálnost vládního návrhu,“ říká předseda Sociální demokracie Michal Šmarda. Sociálně demokratický senátor Petr Vícha vládní návrh rozhodně nepodpoří. “Nepřijatelná je kromě jiného i překotnost změn, kdy například úprava předčasných důchodů by měla platit již od září, ” uvedl Petr Vícha.

Změny budou zejména ve způsobu výpočtu penzí a jejich každoročním zvyšování. Dosavadní valorizační mechanismus, vybojovaný v době vlády Sociální demokracie, byl vytvořen tak, aby dorovnával reálnou míru inflace. Jen tak může stát seniory ekonomicky zajistit v základních potřebách. Návrh současné vlády to však zásadně změní.

„Nový výpočet valorizace důchodů je pro nás nepřijatelný. Ve vztahu k reálným mzdám se bude zohledňovat místo poloviny jen třetina z jejich nárůstu. Přestože to vypadá jako kosmetická úprava, dopadne to zásadně na budoucí důchodce. Ti to poznají už za několik let, kdy budou muset vystačit s příjmy nižšími o tisíce korun. Nyní je v příjmové chudobě méně než 10 procent z nich, za deset let jich bude více než čtvrtina,“ apeluje Michal Šmarda. Ten varuje před nesmyslností tohoto kroku, protože tito lidé stejně spadnou do systému sociální podpory a budou jim vypláceny dávky. „Za to, že celý život odpovědně přispívali do důchodového systému, si toto jednání nezaslouží,“ dodává.

Vláda zcela opomíjí závazek, že součástí reformy bude dřívější odchod do důchodu u náročných profesí. „Zatím zůstává jen u slibů a kvůli nekompetentnosti vlády se za dva roky v tomto ohledu nestalo vůbec nic. Nebýt sociálních demokratů, tak se možnost odejít bez sankcí dříve do důchodu netýká ani záchranářů a podnikových hasičů. Podobně jako výchovné se alespoň toto podařilo navzdory ANO a opozici prosadit za minulé vlády,“ konstatuje Michal Šmarda.

Měnit se má také horní hranice odchodu do důchodu. „Umělé navýšení délky produktivního věku bude mít negativní dopady na veřejné zdraví,“ říká předseda Sociální demokracie.

Zpomalí se rovněž nárůst částky nově stanovovaných penzí. K těmto změnám dojde postupně v průběhu let 2026 až 2035. Podle propočtů by se mělo jednat v každém roce o zpomalení růstu nových důchodů o 200 až 370 korun měsíčně. Takže by dnešní padesátníci nastupovali v roce 2035 do penze s částkou v průměru 31100 korun, tedy o 2800 korun nižší oproti současným pravidlům.

Za nepromyšlený považuje Sociální demokracie rovněž tzv. garantovaný, tedy nejnižší možný důchod. Má nově dosahovat 20 procent průměrné mzdy, což je při současné průměrné mzdě cca 8 tisíc Kč. SOCDEM považuje za nezbytné pro zajištění alespoň základních potřeb, aby byl minimální důstojný důchod ve výši 13 000 Kč.

Sociální demokracie připravila návrh důchodové reformy, který by znamenal stabilní a dlouhodobě udržitelný důchodový systém. „Důchodová reforma musí jít ruku v ruce s daňovými změnami. Část důchodů musí být financovaná z jiných veřejných zdrojů než z důchodového pojištění, podobně jako ve většině zemí západní Evropy. Tam je běžné, že na důchody se vydává přes 12 procent HDP, u nás je to kolem sedmi procent,“ připomenula místopředsedkyně sociální demokracie Daniela Ostrá. „Bohužel, naše reformy se staly obětí populismu a politikaření ANO, ODS a dalších stran před volbami v roce 2021,“ podotkla Daniela Ostrá. „Vláda nyní cíleně a bez ostychu vystavuje život seniorů tlaku mladší generace, že údajně projídá budoucnost. Je to nesmyslný a umělý mezigenerační konflikt,“ říká místopředsedkyně SOCDEM. Cílem vlády je podle ní změnit důchodový systém tak, aby byl nefunkční a byl dobrý důvod ho privatizovat. „Není to vůči seniorům a budoucím seniorům fér, protože celý život dělali vše, co po nich stát chtěl, poctivě a odpovědně do systému přispívali. Nyní vláda, která neumí hospodařit, se k jejich oprávněným požadavkům na důstojný důchod otáčí zády,“ uvedla.

zdroj: tiskové oddělení SOCDEM

 

Blogy