Stanovisko ČSSD k růstu průměrné mzdy ve 2. čtvrtletí 2021

3. září 2021

Růst průměrné mzdy v České republice podle oficiálních dat Českého statistického úřadu ve druhém čtvrtletí letošního roku dosáhl hodnoty 11,3 %. Jedná se o bezprecedentní růst reálných mezd v ČR.

„Před minulými volbami jsme slíbili, že průměrná mzda v naší zemi bude v roce 2022 okolo 40 tisíc korun. K této hranici se rychle blížíme. Naše účast ve vládě jasně ukazuje, že v prosazování programových priorit je ČSSD nejefektivnější stranou v parlamentu. Nikdo nedokázal prosadit tolik, jako my. Platy učitelů, růst rodičovské, důchodů, přídavků na děti, minimální mzdy, náhradní výživné a mnoho dalšího. To jsou reálné věci, které slíbila a prosadila ČSSD,“ říká ke zveřejněným výsledkům předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček.

Jedná se o dobrou zprávu především pro všechny zaměstnance, a to zejména v době rychlého zdražování.

„Během vlád ODS v této zemi například vůbec nerostla minimální mzda. ČSSD se podařilo vyvinout tlak nejen na její růst, ale i na růst platů zaměstnanců ve státní sféře, a tak vytvářet efektivní tlak na růst mezd v celé ekonomice. Díky tomu rostou zaměstnancům v naší zemi platy takovým tempem, jaké tato země nepamatuje. Klíčové ovšem je, že rostou platy lidem s nižší než průměrnou mzdou, na které ostatní politici zapomínají,“ komentuje ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová.

tiskové oddělení ČSSD

Blogy