TZ ČSSD: Jsme sociální demokraté. Jsme na straně lidí!

10. února 2023

Jakožto sociální demokraté jsme znepokojeni z vývoje situace ohledně skokového nárůstu inflace a související (ne)pomoci směrem k občanům. Jsme přesvědčeni, že v době krize a rapidního zdražování by měl stát poskytnout všem občanům jistoty. Proto jsme také již v červnu minulého roku představili řadu opatření, které měly za cíl ochránit důstojnou životní úroveň všech lidí v naší zemi. Tyto návrhy, které jsme označili jako ,,Záchranný kruh proti chudobě”, byly jak krátkodobého, tak i dlouhodobého rázu. Nenabízely pouze aktivní pomoc občanům, mezi kterou se řadí například snížení DPH u základních potravin, nebo zvýšení minimální mzdy na 20 000 korun, ale také způsoby, jak na tuto cílenou pomoc zajistit prostředky.

vlajka-lidovy-dum-ld-1_1.jpg

Alarmující je růst ceny jednotlivých potravin, kdy například mouka podražila o více než 44 % a vejce dokonce o 85 %. Snížit DPH u základních potravin však nestačí. Zároveň je také nutné kontrolovat marže jednotlivých řetězců a zpracovatelů, aby úlevu na DPH opravdu pocítili lidé v obchodech a sleva na dani neznamenala jen další cestu k jednoduchému vydělávání na krizi.

Nyní, po téměř roce strmě rostoucí inflace, si situace víc než kdy jindy žádá daňovou reformu. Současný státní rozpočet je neudržitelný a pravicová vláda odmítá hledat konstruktivní způsoby, jak by tyto finance zajistila. Samotný průběh krize jasně nastínil dva zásadní problémy. Prvním je skutečnost, že na krizi v ČR dopláceli a doplácí především zaměstnanci a nízkopříjmové domácnosti, zatímco mnohé společnosti na jejich úkor vygenerovaly rapidní zisky. Druhým, navazujícím problémem je následně otázka týkající se společnosti ČEZ. Ta se také řadí mezi společnosti, které ač skokově zvyšovaly spotřebitelské ceny, tak zároveň za minulý rok vykázaly také extrémně vysoké zisky. Jako sociální demokraté takovou situaci nemůžeme mlčky tolerovat. Vláda měla již dávno vykoupit zbytek ČEZu a ochránit tak všechny spotřebitele před touto formou znásobeného výdělku pod záminku krize. Jsme přesvědčeni, že všechny takto klíčové oblasti by měly být pod dohledem státu, aby se občané nemuseli obávat, že nebudou mít na zaplacení účtů.

Blogy