Tiskové vyjádření předsedy ČSSD Michala Šmardy ke skokovému navýšení platů ústavních činitelů

25. října 2022

Vláda slíbila při svém vzniku automatické navyšování minimální mzdy podle inflace. Jako mnoho z bodů programového prohlášení, ani tento vláda nesplnila. Prý na to nejsou finance. Na zvyšování platů politiků se ale peníze najdou.

michal-smarda-zpravodaj.jpg

Z aktuální minimální mzdy, která je ve výši 16200 Kč hrubého, lze vyžít jen s velkými problémy. Stoupají ceny energií, potravin a základních potřeb. Věcí, které musíme všichni platit každý měsíc.

Nezávidíme nikomu jeho výplatu. Ale vláda nesmí přidat svému předsedovi desítky tisíc každý měsíc a kuchařce v jídelně odmítnout zvednou plat na 20 tisíc. To je sprostota.

Proto chceme zmrazit platy politiků do doby, než se vyřeší skutečně spravedlivý růst minimální mzdy. Ti nahoře musí respektovat potřeby těch dole.

Je třeba skokově zvýšit minimální mzdu alespoň na 20 tisíc a nastavit mechanismus automatické valorizace. Minimální mzda musí zaručit, aby každý, kdo pracuje, měl důstojný život a aby ze své mzdy vyžil.

Vedle toho ČSSD už od března navrhuje snížení DPH u základních potravin na 5 %. Zejména na lidi s nízkými příjmy dopadá zdražování potravin zdrcujícím způsobem. Zatímco v okolních zemích DPH snížili, Fialova vláda opět jen tiše přihlíží.

Michal Šmarda

předseda ČSSD

Blogy