V Praze přistál druhý evakuační speciál z Kábulu. Na palubě bylo 87 lidí

18. srpna 2021

Na letiště ve Kbelích v úterý večer přistál druhý armádní speciál s pasažéry evakuovanými z Kábulu. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) poděkoval všem členům krizového štábu za intenzivní a nebývale náročnou práci při přípravách a provedení evakuace. Vyzdvihnul také úlohu armády a bezpečnostních složek v Kábulu, kde je vývoj situace nadále velmi dynamický.

„Do Prahy přiletělo dnes večer 87 lidí z Afghánistánu, armádní speciál byl zaplněn. Jsou to vedle pana velvyslance a vojáků především naši afghánští spolupracovníci a jejich rodiny, včetně malých dětí, kterým hrozilo v Kábulu velké nebezpečí. Po všech náročných jednáních krizového štábu se mi ohromně ulevilo, když letadlo konečně vzlétlo. Kvůli přítomnosti Talibanu na letišti bylo opravdu nadmíru komplikované dostat všechny vytipované na letiště a také na palubu letadla,“ popsal ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

"O dalším postupu včetně možného nasazení třetího letu bude jednat krizový štáb a to i na základě bezpečnostní situace na kábulském letišti,“ doplnil Kulhánek.

I v evropském kontextu lze říct, že se České republice podařilo v krátké době provést evakuaci včetně kompletního zastupitelského úřadu velmi rychle a efektivně, a to i v extrémně vyhrocených podmínkách, které v Kábulu panují. „V pátek jsme podle všech dostupných informací včetně údajů zpravodajských služeb pracovali s tím, že máme čas na evakuaci do konce září. V sobotu se hovořilo o konci srpna, kdy by se Taliban mohl dostat do Kábulu. To, že tam nakonec vpadnul už v pondělí, je jasným důkazem toho, jak dynamicky se situace vyvíjí. Nikdo na takový vývoj nebyl připraven. Krizový štáb od víkendu zasedal téměř nepřetržitě a naši vojáci odvedli neskutečnou práci, za kterou zaslouží velké uznání,“ dodal Kulhánek.

Následující jednání krizového štábu se uskuteční ve středu v 9:00. Bude se na něm kromě dalšího případného postupu evakuace řešit také osud evakuovaných Afghánců, kteří musejí v první řadě být izolováni kvůli potenciální nákaze covidem-19.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy