Vláda přidala pracovníkům hygienické služby

13. září 2021

Vláda schválila nařízení, podle kterého se ruší rozdíly mezi platovými tarify lékařských a nelékařských státních zaměstnanců v hygienické službě a zvýší se také zvláštní příplatky.

„Cílem je personálně stabilizovat hygienickou službu a zajistit rovnější podmínky při odměňování lékařských a nelékařských státních zaměstnanců,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Autorem návrhu je Ministerstvo práce a sociálních věcí společně s Ministerstvem zdravotnictví a sekcí pro státní službu Ministerstva vnitra. Kromě zrušení zvláštní stupnice platových tarifů státních zaměstnanců, podle kterého se určuje platový tarif lékařů orgánů ochrany veřejného zdraví, je zařazena kontrolní činnost hygienické služby do II. skupiny prací pro účely zvláštního příplatku. „Zvláštní příplatek se tak zvýší ze současných 500 až 1 300 Kč na 750 až 2 500 Kč,“ dodává ministryně.

Tzv. lékařská stupnice platových tarifů státních zaměstnanců byla zrušena zejména proto, že se v praxi neosvědčila. „Odměňování lékařských a nelékařských státních zaměstnanců se lišilo, přestože v konečném důsledku vykonávali stejné činnosti,“ vysvětluje Jana Maláčová s tím, že proti takovému postupu se nedávno ohradil také Nejvyšší správní soud.
Nově bude klíčové zaměstnance v hygienické službě možné lépe odměňovat. Mohou pobírat až dvojnásobek platového tarifu, do kterého podle svého zařazení spadají.

zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Blogy