Vyhodnocení letní turistické sezóny

17. září 2021

Za předvídatelnější a také bezpečnější označil ministr Jakub Kulhánek (ČSSD) cestování Čechů do zahraničí v průběhu končící letní turistické sezóny. „Do Chorvatska přicestovalo v létě bezmála 750 tisíc Čechů, čísla se tedy přibližují počtům před vypuknutím pandemie,“ uvedl dnes na tiskové konferenci šéf české diplomacie.

„Dosavadní statistiky ukazují, že zejména do blízkého zahraničí letos vyjelo o desítky tisíc Čechů více než loni,“ uvedl ministr Kulhánek.

Připomněl význam a pozitivní reference ze strany cestovních kanceláří i cestovatelů na nový web dovolena2021.cz, kde jsou průběžně aktualizovány základní informace o nejoblíbenějších zemích českých turistů. Tento web bude MZV se závěrem letních dovolených modifikovat na zimní turistickou sezónu. Ministr připomněl také význam databáze DROZD a také call centrum pro cestování do zahraničí, kde operátoři v nejvytíženějším období odbavili více než 20 tisíc hovorů měsíčně.

Ministr Kulhánek srovnal letošní rok s tím loňským, který přinesl z hlediska zahraniční turistiky extrémní propady. „To, že čeští turisté mohli více cestovat, bylo díky velmi aktivní politice MZV a jednání s našimi zahraničními partnery. Ještě dříve, než se rozšířilo očkování, umožnili jsme našim občanům cestovat do sousedních zemí s jednou dávkou vakcíny. Takže měli možnost cestovat například do Chorvatska či Bulharska za mnohem vstřícnějších podmínek, než jiní občané EU.“
Oproti loňské sezóně jsou nárůsty výjezdů Čechů do zahraničí v desítkách procent. Kromě již zmiňovaného Chorvatska nezůstává pozadu ani Řecko s odhadovaným počtem 400 tisíc českých turistů. Další frekventovanou destinací je již tradičně Bulharsko, kam letos v létě odcestovalo odhadem 120 tisíc Čechů. Nenaplnily se obavy, že první dávka není dostatečnou ochranou proti onemocnění covidem-19 v průběhu dovolené. Počet lidí, kteří se nakazili v průběhu dovolené, se pohyboval ve stovkách.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy