Rodinný stav svobodný, syn
Vzdělání Právnická fakulta Univerzity Karlovy
Motto Zásadovost, spravedlnost
Současné zaměstnání Senátor za volební obvod Kladno a Praha-západ
Poslední zaměstnání 2014–2016 ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu, advokát
Profesní zkušenosti Je dlouholetým členem ČSSD, dva roky byl předsedou Mladých sociálních demokratů. V letech 1990 – 1992 poslanec Sněmovny lidu Federálního shromáždění, v letech 1994 – 1998 a pak od roku 2006 člen zastupitelstva Městské části Prahy 2.
Zájmy a záliby cestování, památky, včelařství
Další zajímavosti Pochází ze známé pražské politické a disidentské rodiny, oba rodiče patřili k signatářům Charty 77, otec byl prvním polistopadovým ministrem zahraničí.
Bydliště Praha
Kraj Praha
Blogy Aktualne.cz

Můj příběh

Jiří Dienstbier (*1969) je právník a politik, od roku 2011 senátor za volební obvod Kladno a Praha-západ, mandát získaný v doplňovacích volbách úspěšně obhájil na podzim 2014.

V letech 2014–2016 byl ministrem pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu ve vládě Bohuslava Sobotky. Coby předseda Legislativní rady vlády dohlížel na srozumitelnost a obsahovou správnost připravovaných zákonů a dalších předpisů, byl také předsedou rady vlády pro koordinaci boje s korupcí.

Úspěšně zastupoval Českou stranu sociálně demokratickou v první přímé prezidentské volbě v roce 2013. Čtvrté místo, 829 297 voličů a 16,12 % hlasů bylo v době výrazně přející nezávislým kandidátům všeobecně považováno za dobrý výsledek.

Byl kandidátem na primátora hlavního města Prahy v roce 2010 a dovedl kandidátku ČSSD na třetí místo se 17,85 % hlasů, což byl nejlepší výsledek ČSSD v Praze po listopadu 1989.

Jiří Dienstbier se věnuje městskému včelaření, protože ve městě „pořád něco kvete“.

Děda Jiřího Dienstbiera byl dvě desetiletí primářem interny a ředitelem kladenské nemocnice, v Kladně se narodil i jeho otec, stejnojmenný ministr zahraničních věcí z počátku devadesátých let.