Když Česká republika na začátku května 2004 vstupovala do Evropské unie, byl Vladimír Špidla předsedou vlády. Nyní v rozhovoru pro iDNES.cz zhodnotil dvacet let v Unii, vyjádřil se k migraci, Green Dealu i k možnému referendu o euru. „Kdybyste to brali ústavně důsledně, tak by muselo být referendum o vystoupení z Evropské unie. Protože my jsme přijali euro v referendu, kterým jsme do ní vstoupili,“ říká.
V referendu o našem vstupu do EU v roce 2003 hlasovalo 55 procent voličů, z nichž přes 77 procent, skoro 3,5 milionu lidí, bylo pro. Bylo by jich dnes také tolik?
To je velmi hypotetická věc, protože když se teď dělají výzkumy veřejného mínění a vycházejí různě, tak v nich lidé nejsou zmobilizovaní a opravdu nerozhodují, říkají svůj aktuální názor. V okamžiku, kdy ale vědí, že jejich hlas se počítá a že to může mít osudové důsledky, je rozhodování jiné a výsledky taky. Mimochodem tři týdny před naším vstupem to nevycházelo zrovna dobře.
Vzpomínáte ještě někdy na ten den, kdy Česká republika vstoupila do EU? Co pro vás fakt, že jste jako premiér přivedl Česko do Unie, znamenal? Jak jste to prožíval?
Pro mě nejvýznamnější moment a v podstatě životní zážitek, v politice tedy určitě, byl, když jsem před televizí čekal na první výsledky referenda. Protože jak už jsem řekl, tři týdny předtím výsledky všelijak kolísaly. A věděl jsem, že na Slovensku to bylo tak tak. Takže v okamžiku, kdy byl výsledek jasný, to ze mě spadlo a byl jsem opravdu šťastný.
Celý rozhovor si můžete přečíst na idnes.cz