Bez bydlení není stabilita ani bezpečnost, je to základní pilíř zdravé demokratické společnosti. Vládní návrhy řešení se buď zhroutily, jako digitalizace stavebního řízení, nebo jsou nedostatečné kvůli nízkému financování a slouží pouze jako alibi pro vládu, že něco dělá.
SOCDEM prosazuje masivní nákup a výstavbu bytů a vybudování robustního fondu státních bytů, aby byl stát reálným hráčem a mohl na trhu svým vlivem korigovat ceny.
Proto SOCDEM prosazuje získat do fondu 20 tisíc bytů ročně a investovat 80 miliard Kč každý rok. To je jedno procento HDP. Pokud stát umí každoročně zajistit 160 miliard Kč na obranu a uvažovat o dalších 80 miliardách Kč, musí být schopen vyčlenit 80 miliard Kč ročně i na bydlení.
„Nechceme, aby se lidé museli bát, že nezvládnou platit nájem a skončí na ulici. Chceme, aby se těšili domů za rodinou a měli dobrý pocit ze svého života. Pokud nemáme co bránit, jsou nám k ničemu všechny zbraně. Bydlení je naše zbrojení,” vysvětluje Jana Maláčová, předsedkyně SOCDEM.
Trh s bydlením selhal: komerční výstavba neumí dostupné bydlení pro lidi zajistit. Proto se SOCDEM inspiruje úspěšným a časem prověřeným Vídeňským modelem bydlení.
o znamená neziskové bydlení s dostupným nájmem. Je to způsob, jak město Vídeň zajišťuje dostupné a kvalitní bydlení pro své obyvatele. Město vlastní a staví byty, které pronajímá za rozumné ceny, aby si je mohli dovolit i lidé s běžnými příjmy. Díky tomu ve Vídni zaplatíte za třípokojový byt nájem 12 tisíc, který by v Praze stál 30 tisíc. I proto je Vídeň jedním z nejlepších míst k životu na světě podle všemožných žebříčků. SOCDEM chce tento úspěšný, časem prověřený model rozvinout v Česku.
SOCDEM má jako jediná strana reálný plán na řešení bytové krize, protože se tématu věnuje dlouhodobě. V předchozím volebním období SOCDEM připravila zákon o dostupném bydlení, aktualizovaný plán „Bydlení je naše zbrojení” najdete na webu bydlenijenasezbrojeni.cz
Pro případné další informace nás neváhejte kontaktovat.