„Nebude z ní žádný výstup, nic se nevyřeší. Sociální demokracie chce lidem skutečně pomoci a zabránit růstu cen! Proto společně s Přísahou podala podnět k ERÚ. Termín pro připomínky vypršel v úterý. Vládní ani opoziční strany do té chvíle neudělaly nic. Pro nás je osud českých domácnosti důležitější než politické rozdíly. Proto jsme do toho šli,” vysvětluje předseda razantně.
Sociální demokracie a Přísaha v tomto týdnu zaslaly Energetickému regulačnímu úřadu připomínky k ohlášenému zvýšení cen regulované složky elektřiny: „Bereme situaci velmi vážně. Schůze Poslanecké sněmovny svolaná opozicí nic nevyřeší a vědí to všichni. Budeme poslouchat jen hodinové projevy,“ očekává Michal Šmarda.
Vláda zvýšení cen pouze bagatelizuje, když tvrdí, že půjde o navýšení v řádu jednotek procent. „Zdražení se dotkne všech. Pro běžnou rodinu to bude o více než 4 tisíce korun ročně. U těch rodin, kterým končí fixace, to může být i zvýšení o třetinu,“ varuje předseda SOCDEM. U domácnosti s průměrnou spotřebou 3 MWh s končící fixací by se zvedla částka zhruba o 10 tisíc korun. Zdražení se ale dotkne významně i firem. U průmyslových podniků s vysokou spotřebou energie může být zvýšení regulované složky i o 200 %. „V okolních zemích přistupují vlády k razantní podpoře průmyslu. Ve chvíli, kdy to naše vláda nedělá, podráží konkurenceschopnost českého průmyslu. A to ohrožuje i náš další hospodářský růst v době, kdy jsme se stále nedostali na předcovidovou úroveň,“ dodává.
Michal Šmarda poukázal na možnost financování obnovitelných zdrojů z prodeje emisních povolenek. „Vyzýváme vládu a parlamentní politiky, aby neprodleně přijali usnesení a učinili kroky k tomu, aby tuto část elektřiny neplatili české rodiny a české firmy. Chceme, aby byly tyto náklady byly hrazeny z výnosů z emisních povolenek, jak to umožňuje Evropská unie,“ apeluje dále Michal Šmarda. „Veřejnost očekává, že politici nebudou jen řečnit, ale budou konat. Jsou zvoleni od toho, aby občanům pomáhali,“ uzavírá.