Search
Close this search box.

Povolební rozhovor s Michalem Šmardou

Reakce Michala Šmardy na evropské volby a představení dalších kroků Sociální demokracie.

JAK JSTE PROŽÍVAL VOLEBNÍ VÍKEND?

V neděli jsem byl od odpoledne spolu se svými kolegy, spolupracovníky, členy strany, sympatizanty a dobrovolníky ve volebním štábu v Lidovém domě. První dojmy a emoce jsme tedy sdíleli společně.

Vzhledem k čekání na výsledky to byl dlouhý večer a noc, kdy jsem moc nespal, protože již druhý den jsem měl od rána další program. Se členy předsednictva jsme se dohodli, že nebudeme dělat ukvapené závěry a další postup schválíme na schůzi grémia ve čtvrtek po volbách, což se stalo. Výsledek mě moc mrzel. Byla to tvrdá rána.

CO ČEKÁ SOCIÁLNÍ DEMOKRACII PO VOLEBNÍM NEÚSPĚCHU? VYVOZUJETE JAKO PŘEDSEDA ODPOVĚDNOST?

Necelé 2 % jsou jednoznačně neúspěch. Byla by ale chyba, kdybychom z toho vinili jen lídra kandidátky Lubomíra Zaorálka. Přijal jsem za evropské volby plnou odpovědnost. Stejně jako ostatní členové grémia. Tak se prostě férový předseda zachovat musí. Nyní je čas najít cestu, jak vybřednout z průšvihu. Proto jsem požádal grémium strany a předsednictvo o neprodlené zahájení příprav na sjezd, který se uskuteční ihned po krajských a senátních volbách, nejpozději 12. října.

Na sjezdu se strana musí rozhodnout jak dál. Já jsem přesvědčen, že máme jít cestou evropské moderní sociálně demokratické strany hájící práva všech pracujících, rodin i seniorů. Jsem přesvědčen, že máme hájit zaměstnance i drobné živnostníky. Máme bojovat proti nacionalismu a extremismu, stejně jako proti pravici. Ale vím, že jsou i lidé, kteří chtějí, abychom se vydali směrem k národnímu socialismu a konzervativním a hodnotám. Je třeba tuto debatu konečně vyřešit.

JAKÁ ČEKÁ SOCIÁLNÍ DEMOKRACII BUDOUCNOST?

Osobně jsem proti jakémukoliv spojování Sociální demokracie s komunisty nebo nacionalisty. Vím, že je to pro řadu lidí lákavá zkratka. Historicky to zde již bylo a toto bych velmi nerad. Už kvůli našim předkům. Přesto názorový směr, který mluví o spolupráci s KSČM nebo ANO a SPD vnímám a jeho zastánci mají právo se pokusit pro svou koncepci na sjezdu získat podporu.

Věřím, že zájem nás všech je stejný, chceme obnovit Sociální demokracii jako relevantní stranu, která se podílí na tom, abychom jako společnost nebyli orientovaní pouze podle zisku skupiny nejbohatších, ale abychom brali ohled i na potřeby rodin, seniorů a dalších.

Proto je třeba, aby každý, byť se mnou nemusí ve všem souhlasit, se v tuto chvíli zapojil do zářijových krajských a senátních voleb.

CO SE V KAMPANI NEPOVEDLO?

Určitě není správné neúspěch házet na jednotlivce. Ať už je to lídr, šéf kampaně nebo kdokoli další. Odpovědnost je společná.

Je jasné, že kampaň byla špatně zacílena a v lidech nevzbudila pozitivní odezvu.

PROČ SE VÁM NEPODAŘILO PŘILÁKAT VÍC VOLIČŮ, JSOU LEVICOVÁ TÉMATA JIŽ PŘEKONANÁ?

Levicová témata nejdou a nikdy nemohou být překonána. Prostě musíme být věrohodnější, přesvědčivější a celkově lepší. Vím, že to není lehké, ale je to na nás.